zvonisek

Kolik peněz dostanu za knihu, pokud by se mi podařilo někdy nějakou vydat?

Sice o to pochybuji, ale proč to nezkusit? Když člověk nic nevyzkouší, tak nic nezíská?

Odpovědi
autacek

Věc má dvě roviny. Nejdříve musíš něco napsat, pak je třeba najít někoho, kdo to vydá, bude distribuovat, atd. A až z toho jak se domluvíte, ti určitá část připadne jako autorovi.

Prakticky se tedy může stát, že i když budeš mít něco sepsáno, žádný vydavatel nenabude stejného pocitu jako ty, že o to bude zájem a vyplatí se mu to profinancovat a nést dané riziko.

Pochopitelně se celého procesu můžeš zhostit i sama, ale předpokládá to podstatně více kapitálu a zkušeností, než jen umět psát.

Kelt

Myslím, že na to existují určitá pravidla. Záleží na počtu výtisků a na tom, kolik se jich prodá. Z prvního vydání jde určitá částka autorovi, dále tiskárna a jiní. Z druhého a dalšího vydání je taky určitá částka určena autorovi. A autor si platí ze začátku vše, opravy, tisk, distribuci a pod. Možná, že se staneš slavným a hrdinové tvých knížek budou oblíbenější než Harry Potter. Pak budeš milionářem. Ale je třeba najít něco, co svět zrovna potřebuje.