zjentek

Kdy použít sloveso přesouvají a kdy přesunují?

Mám v tom hokej, pardon.

Nejlepší odpověď
quentos

Podle SSJČ jde o synonyma. Sice žádná synonyma nejsou stoprocentní, ale tohle bych zrovna viděl jako výjimku.

annas

Otázku jste uzavřel brzy.

Doplňuji quentosovu odpověd.

Otázka je na sloveso přesouvat a přesunout.

Obě slovesa přesouvat a přesunout se liší videm., tedy svým užitím v čase přítomném či budoucím.
Přesouvat a přesunout je vidová dvojice, tedy něco přesouvám v přítomnosti, třeba právě ted – nedokonavé sloveso . V přítomném čase je možné použít také sloveso přesunovat – já přesunuji třeba právě teď. v současnosti.

Na rozdíl od přesunout. Je to dokonavé sloveso – – přítomnost vyjadřuje svým tvarem budoucnost. Přesunu nábytek třeba zítra, ne v tento daný okamžik.

Ještě doplním synonyma
Synonyma k přesunout: přemístit (skříň), odsunout, odložit (zkoušku), přeložit, transferovat
https://synony­mus.cz/presunout-419/
Synonyma k přesouvat
přemisťovat, odsunovat, přenášet, překládat, odkládat, oddalovat, posouvat
přenášet (povinnost), převádět, postupovat,,pře­dávat,odevzdá­vat, postupovat,,pře­dávat,odevzdá­vat, postupovat,,pře­dávat,odevzdá­vat
přenášet (povinnost), převádět, postupovat.

synonyma jsou slova podobného významu, taikže se vždy na 100 = nemusí shodovat, vše záleží na kontextu. .

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/p%C5%99e­souvat?

Ještě uvedu rozdíl mezi slovesy nedokonavými a dokonavými.

Slovesný vid je gramatická kategorie, jednoduše řečeno rozhoduje o tom, zda sloveso vyjadřuje děj, který je (nebo může být) ukončený, nebo děj, který ukončený být nemůže, je časově neohraničený.

Slovesa dokonavá vyjadřují děj, který už byl ukončen nebo ukončen bude. To znamená, že se jedná o děj nějakým způsobem časově ohraničený.. Přesunul jste nábytek, nebo jej teprve přesunete. Svými tvary vyjadřuje budoucí čas.

Slovesa nedokonavá naopak nevyjadřují a nijak nám neříkají, zda byl děj dokončen, nebo ne. K dosažení cíle a dokončenosti se vůbec nevyjadřují. Přesouvala jsem nábytek. Možná zítra budu přesouvat v kuchyni nábytek. Budoucí čas se tvoří z infinitivu významového slovesa a pomocného slova budu od být.

quentos

Otázka se ale netýká slovesa přesunout, ale PŘESUNOVAT, takže videm se neliší…

annas

quentos . Omlouvám se, špatně jsem si do diskuze přepsala slovesa – místo přesunovat jsem napsala přesunout, ale pak jsem v textu doplnila. Mezi slovesy, kteřá uvedll zjentek v otázce, není rozdíl ve vidu, obě jsou nedokonavá,.

Děkuji.

zjentek

Mockrát děkuji, ann.

😘