annas

Kdy, kdo a kam přivezl jako první do Evropy brambory?

Nevíte,čím se tento člověk ještě proslavil?
Doplňuji:
Názory na to,kdo první dovezl brambory do Evropy se různí, proto mě zajímalo,zda se někomu z Vás podaří najít novou informaci,kterou jsem někde slyšela,ale jménem osoby si nebyla jistá.
Stále se objevuje něco nového.
Děkuji.

Nejlepší odpověď
vagra

28. červenec roku 1586 přinesl radost všem milovníkům brambor. Po dlouhé cestě z Kolumbie ty báječné hlízy poprvé spatřila Evropa. Ze své cesty do Nového světa je do Anglie přivezl sir Thomas Harriot.
Má se za to, že jako první pozoroval dalekohledem noční oblohu Galileo Galilei. Vidíte, a o celé čtyři měsíce dříve než on zamířil svůj dalekohled na noční nebe Thomas Harriot.
Byl to Harriot, kdo jako první vypočítal vzdálenost Měsíce od Slunce, pozoroval fáze Venuše a Jupiterovy měsíce. Jen udělal tu chybu, že své poznatky nepublikoval. Nepovažoval to za vhodné.
Napsal knihu nazvanou Stručná a pravdivá zpráva o nově nalezené zemi Virginii. Díky jeho bystrému a přesnému popisu původních obyvatel Ameriky je považována za etnografický poklad.
Harriot také vytvořil velkou kolekci map a pomáhal slavnému vlámskému kartografovi Mercatorovi při práci na prvním atlasu. Namaloval třicet kreseb povrchu Měsíce, což vedlo k vytvoření první mapy tohoto tělesa.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/206562235­300023/

Další odpovědi
dědapetr

mám pocit že to byl Francis Drake http://francis-drake.navajo.cz/ podle http://www.qu­ido.cz/objevy/bram­bory.htm
A nebyl to columbus ten dovezl sladké brambory Batáty http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kry%C5%A1­tof_Kolumbus
Doplňuji:
http://www.qu­ido.cz/objevy/bram­bory.htm

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Li­lek_brambor

quentos

žádný takový konkrétní člověk není znám. Předpokládá se, že to byli námořníci po plavbě z Ameriky do Evropy, kteří pak v Evropě zasadili, co jim z brambor „zbylo“, a od té doby se tu ujaly.

Zdroj: www.justfoodnow­.com/2010/08/27/com­fort-food-heaven-the-potato/

spooky

Byl to K. Kolumbus a přivezl jí ze svých výpravných cest. Nejdříve se pěstovala jako okrasní květina pro svoje barevné květy. Až později se začala využívat ke konzumaci.

Marunka2

V polovině 16. století dovezli Španělé do Evropy peruánské a bolívijské brambory. Kvetly fialově, měly červené slupky a rohlíčkovitý tvar.
Koncem 16. století dovezli Angličané do Evropy chilské brambory. Byly to zřejmě kříženci nebo mutanti původních peruánských brambor, které sem zavlekli Inkové. Tato kulturní plodina kvetla bíle, měla světlou slupku, kulatý tvar a můžeme ji směle považovat za předchůdce evropských brambor. Tehdejší brambory byly ovšem malé, hořké a měly v sobě všelijaké nepříjemné látky, které ztratily až čtyřsetletým šlechtěním.
Marie Terezie dovezla v době hladomorů brambory z Branibor, odtud název brambory.
Touha národních buditelů po ryze českém názvu vedla k novým pojmenováním, jako např. zemská jablka, ale i bamboly pocházející od bambulovitého tvaru hlíz.

Zdroj: http://www.ire­ceptar.cz/zah­rada/uzitkova-zahrada/cesta-brambor-do-evropy-plodina-ktera-zachranila-stary-kontinent/

anonym

Ja jsem si take mylela Kolumbus. Ale ted jsem se podivala do googlu a uz si to nemyslim. 🙂a nejsem z toho vubec moudra. -iv-

coco

Klikni si na brambor.info a dozvíš se to.

Kerberus

Moje otázka se netýkala jen brambor,ale byla mnohem širší. Nepřečetla sis dodatek.Potřebovala jsem si ověřit informaci,kterou jsem se dověděla jinde,ta v tvém odkazu není uvedena.
Příště čti pozorně otázky a pak teprve vkládej odopovídající odkazy.

Kerberus

O Thomasi Harriotovi jsem se v odkazu nedověděla a o co se zasloužil,rov­něž ne.

coco

Už mlčím…