kyrosveliky

Kdo všechno může financovat kampaně?

Volby kandidátů, strany nebo prezidenta. Kandidáta může financovat vlastně kdokoli, kdo má peníze, že? Pakje ještě možnost třeba soukromých nebo anonymních darů jednotlivým lidem a ti to pak mohou využít na financování své kampaně. Takové nepřímé investování.
Další nepřímé investování je třeba podporování ne přes kandidátovu kampaň ale vlastní podpora, přes podnikání a koupě reklam, médií, článku, příspěvku na soc. sítích.
Investovat do něčí kampaně může opravdu kdokoli, kdekoli, i když je to třeba cizinec. Že jo?
Volbu prezidenta nebo strany může financovat i někdo ze zahraničí (kdyby chtěl).
A taky se může financovat několik stran, kanidátů najednou. Sice je myslím zakázáno být členem několika politických stran, ale financovat jich může víc, pokud má prostředky.
Takže pokud je někdo třeba miliardář, tak si klidně může v některém státu „koupit“ vládu nebo prezidenta (protože stejně vyhrává ten, kdo má nejlíp placenou kampaň). Může si tak dosadit svého člověka, favorita.
Takové strany a podobné mají stejně vždy veřejné číslo účtu, kde se mohou zasílat libovolné dary/příspěvky, takže nic složitého. Dokonce na to existují speciální volební účty, které si kadidáti zakládají jen za títmo účelem

Nejlepší odpověď
Drap

Každý stát má pro volební kampaně jinak stanovené podmínky. Někde je to třeba omezeno maximální částkou, kterou může do kampaně vložit, jinde zase nesmějí být prostředky od anonymních dárců, ale může být i celá řada dalších podmínek.

Další odpovědi
Pepa25

Pravidla pro limity, dárce, transparetní účty atd. jsou poměrně složitá a ještě se liší podle voleb, takže odkážu na odkaz, kde je to popsáno:

Zdroj: https://frankbol­d.org/poradna/ko­rupce-a-transparentnos­t/korupce-a-jednani-uredniku/hospo­dareni-s-verejnymi-prostredky/ra­da/financovani-politickych-str

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.