Rokio

Kdo rozhoduje o tom, co je normální a co už ne?

Psychiatři mají snad patent na to, co je v normě a co už je odchylka od ideální normy?

Neměla by spíše urćovat, co je normální, společnost, ve které člověk žije? Alespoň celé tisíce let to tak platilo. Platí pravidlo, že člověk, který dodržuje zákony země, ve které žije, je normální? Zákony urćují, co v dané společnosti by mělo být OK, tedy v normě.

Jaký je váš názor? Co je ještě normální, co je na hraně a co už za hranou? Přikláníte se spíše k subjektivním názorům psychiatrům, k názorům většiny, nebo máte jiný morální kompas, který určuje, co je normální a co už není projevem zdravého rozumu?

Nejlepší odpověď
Drap

Psychiatři sice patent nemají, ale jsou na to cvičení a odborně připravení. Jakým způsobem by to společnost měla určovat? Představ si že by se sešlo několik Rokiů a rozhodli o tom, že skákat před auta je normální. Jak by to vypadalo?

Další odpovědi
Vojta24

Tak předně, vůbec mi nevadí když je někdo „nenormální“ obecně, jeho věc. Fakt nemám problém s tím když někdo uhýbá z nějaké zprůměrované normy, ale vadí mi když při tom neskutečně otravuje svoje okolí a cítí potřebu se tím donekonečna chlubit a když nedostane ovace a chválu, které očekává, no tak otravuje ještě víc – to už je pak skutečně na Chocholouška.

zjentek

Co není ilegální, je legální. A pak je tady ta morálka, samozřejmě. Ta u jednotlivce určuje paletu vlastností, ketrými se my lidé lišíme. Vypadá to, že dva nejsou stejní, z čehož plyne, že samotná morálka se může velmi lišit, čili prokticky nelze odpovědět ani na tuhle tvou otázku. A ten lékař? To máš jenom takový „placebo“, aby ses ve ztraceným světě mohl cítit líp, lépe jej přežívat a aby si i kdejaký lempl zcela neschopný fyzické námahy, vydělal.

Kelt

To, že se někdo klaní před nějakým kusem látky, sochou a pod a díky tomu má určité výhody a ten, kdo to nedělá, je nemá, mi nepřipadá normální. Tys nezažil průvod, kde musíš chodit mávat a usmívat se a něco volat, a kdybys nešel, tak bys měl problémy. Jeden pán chtěl, aby se lidé klaněli jeho klobouku a někdo chtěl, aby mu zdravili koně. A člověk si zvykne na vše. když ti půjde o život, budeš jíst i trávu a brouky. Normální je třeba číst knihu. Pokud si vyberu nějakou a budu úryvky křičet, tak už to normální není.

Midas

Zdravý úsudek. Logika. Společenské konvence (zvyky) a empatické cítění. Zákony, tvůrci zákonů, mravy a vývoj společnosti – tím i těch zákonů, které jsou (by měly) být stanoveny dle spravedlnosti (která souvisí se vším výše zmíněným).

Rokio

Vojta: To není ani přestupek a na psychiatrii za může pouze za trestný čin, čin jinak trestný, pokus o sebevraždu a za sebepoškozování. Za přestupek psychiatr nehrozí.

anonym

Rokio, proč ty nejdeš raději na koupák?

Vojta24

Ty si vážně myslíš, že cokoli není trestný čín nebo přestupek je absolutně ok ?… 😁 LOL … zásadní omyl a zřejmě i příčina neúspěchů v tvém společenském působení. Více empatie by ti neuškodilo.

zjentek

Vojto, tak předně zde až neskutečně otravuješ prostor svými věčnými úbeky, co vadí či nevadí tobě, i když se tě na to vůbec nikdo neptá. A tak moh bys poslušně odpovídat na otázky (když už musíš), eventuálně se na cokoli slušně zeptat, projevit takto úctu uživatelům, jako jsem třeba já a projevit se tak jako chlap, i když máš avatar hobita? Předem děkuji a pro tvou informaci – ano, obratem trumfneš tuto mou zoufalou prosbu jako správný pitchus svým dokonalým psaným projevem. Dobře mi tak!

ivzez

Já s Vojtou souhlasím.
Rokio má (nebo tu alespoň předvádí) poněkud „zkreslený pohled“ na řadu věcí.

zjentek

Ne, nepředvádí. Rokio si s námi jen „hraje“, nic nepředvádí. A TO JE ROZDÍL. Tím jsem si jistý, což znamená, že nejde o pouhé domněnky. Vy byste na to už mohla také přijít, při své moudrosti, ivzez… nic ve zlém.

Rokio

zjentek: Děkuji.

Rokio

Vojta: Máš pravdu. Podle klinického psychologa mám normální IQ, ale moje empatická inteligence je mírně podprůměrná. Test trval asi tři hodiny a absolvoval jsem ho před maturitou, protože psychiatr si myslel, že trpím demencí.