Emefej

Nevím. Vzhledem k tomu, že žiju ve vlastním (a konečně zcela zrekonstruovaném) domě a že jsme v řadě potravin soběstační, tak odhaduji, že aktuálně jsme pod průměrem.

Další odpovědi
Kepler

Utrácím jen tolik, kolik mi důchod dovolí. Vzhledem k tomu, že mám výrazně nižší výdaje na bydlení (městský byt – garsonka), ještě něco ušetřím, nebo si můžu dovolit věci zbytné. Jsem tedy mírně pod průměrem.

Schluker

Nez se mi narodily dve deti, tak jsem byl vysoko nad prumerem, ted uz ho presahuji jen lehce :)

elkon

Neřeším to, protože jsem vždy myslel „na zadní kolečka“ a snažil jsem se vydělat peníze, mám tak pěkný důchod. Tím ale neříkám, že vyhazuji peníze zbytečně.

aliendrone

Nekoukám moc na „běžné výdaje“, ona to není zase nějak závratná položka. Neřeším, jestli si mám koupit „drahý salám“. (Alternativa je se pozvracet z něčeho, co má v sobě 50% na kaši semletých kůží, chrupavek, sojové mouky a kdoví jestli ne pilin). Kupuji tu nejdražší bryndu (instatní káva) nikoliv proto, že „je skvělá“ (dle reklamy), ale proto, že opravdové kafe by mne už dávno zabilo (při množství, které denně zvládnu) jednak, druhak je ze všech instantních srajd nejméně HNUSNÁ.

A teď mi řekni – jde v tomto případě o „nadstandard“ NEBO o vyloženou NUTNOST (kdy v podstatě NEMÁM na výběr)? Chlastám Prazdroj protože „je in a dražší“ nebo proto, že je to jediné pivo na trhu, u kterého mě při 5 kouscích nezačne pálit žáha?

Jasně, jako každý RÁD ušetřím, když to jde (a mám z toho RADOST, když „se zadaří“ a to kdovíproč i v případě objektivně bezvýznamných částek). Ten, kdo rozhazuje bezúčelně prachy na všechny strany, eh, škoda mluvit. Ovšem „srovnávat se s průměrem“ je o ničem, věř mi. ;) :)

mosoj

Tolik kolik momentálně potřebuji. Takže vlastně nevím, ale je to úměrné mému důchodu. Jedinou půjčku za život jsem měl na výstavbu domku a to celých 120 000 Kčs + 40 000 které jsem dostal nenávratně od státu !! Platil jsem 23 let 500 Kčs měsíčně. Ani jsem to nepocítil. Takže mám vlastní domek se zahradou ( vlastnoručně postavený za minulého režimu)a vždy jsem si něco spořil. Z výše dnešních nájmů se mně otevírá kudla v kapse. Všechny opravy si dělám sám! Nové auto již kupovat nebudu. Musel bych ho platit z úspor a chlubit se s autem nepotřebuji. Tomu se říká sebekázeň.

Hlada

Také jsem ze zajímavosti porovnával.
Náklady na bydlení v domku bez dluhů jsou ve dvou srovnatelné s průměrem. Spotřeba v domácnosti nám vychází podobně, takže průměr. Více než dvojnásobek vydáme za dopravu, téměř trojnásobnou máme spotřebu vody.
Velice mě překvapila částka 4 tisíce za léčiva. To jsou u nás možná stovky.

Marketka73

Tak sice jsem v průměru, ale stejně mě děsí, kolik je to ročně peněz. Kvůli koronakrizi jsem si uvědomila, že bych se měla více soustředit na šetření peněz do budoucna. Jeden z kroků, který jsem podnikla, je výstavba domácí větrné elektrárny. Na tuto možnost jsem narazila tady: https://www.e­lektrina.co/blog/e­lektrina/doma­ci-vetrna-elektrarna-kolik-vyrobi-elektriny-a-vyplati-se-vubec . Neušetří to miliony, ale něco je lepší než nic!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.