Gus_Fring

Jsou školní olympiády důležité? A účastnili jste se jich?

Třeba pro budoucího lingvistu, je podstatné, zda dělal na SŠ jazykovou olympiádu? Anebo třeba pro budoucího fyzika, zda dělal matematickou či fyzikální olympiádu? Příkladů by bylo mnoho.

Nebo to je jen „zábava“ a není to podstatné?

Některé VŠ, pokud se nemýlím, upouštějí od příjimací zkoušky, pokud měl student úspěch v olympiádě v daném oboru.
Jiří Grygar doporučuje budoucím astronomům a astrofyzikům se zúčastnit fyzikální, matematické, astronomické nebo IT olympiády. Prý se podle případného úspěchu pozná, zda má na studium astronomie. Souhlasíte?

A ještě poslední otázka: účastnili jste se někdy školní olympiády?

Nejlepší odpověď
anonym

Vidím v nich smysl. Pokud student má zřejmý zájem o ten obor, měl by mít možnost vyzkoušet si své znalosti i mimo klasické testování. Dalším faktorem je také to, že při úspěchu se mu mohou otevřít dveře i mimo školní prostředí.

Nevím zda upouštějí, ale přihlížejí k tomu a mohou přičíst bonusové body. I já jsem se zúčastnil jazykové olympiády zcela dobrovolně (žáky bych nenutil) a vnímám to i jako zpestření.

Další odpovědi
Rokio

Ano, na Obchodní akademii jsem byl druhý v soutěži Finanční gramotnost v okresním kole v tříčlenném týmu. Ve školním kole jsem byl rovněž druhý.

Na základní škole jsem byl druhý v zeměpisné olympiádě, druhý v páce a druhý v běhu do kopce Karolínka cup (ut).

Kelt

Určitě mají smysl, protože se tam požaduje více než se bere ve škole. Uspěješ, máš šanci se tím živit. A dělal jsem olympiádu z chemie, fyziky a snad i z matematiky a navíc jsem se zúčastnil soutěže o Sovětském svaze.

quentos

Jistěže jsou důležité – motivují studenta být ještě lepší v něčem, v čem už je dobrý či dokonce výborný.
Ano, každoročně jsem se účastnil olympiády z angličtiny a češtiny. Z češtiny jsem byl nejlépe šestý ve školním kole, z angličtiny čtvrtý v okresním.

da ny

Asi jak pro koho.
Nejsem soutěživý typ.
Do olympiády, ze 2 předmětů jsem byla dotlačena vyučujícími. Kdybych nevyhověla, čekalo by mne „peklo“ :)
(Kdo ví, ten se má hlásit. Člověk si vždy není jistý, tak ruku nezvedne a neriskuje posměch.
Učitelka namátkou někoho vyvolá…., má odpověď byla správná. Osočila mne, že sabotuji její hodinu. To se pak jeden olympiády raději zúčastní).
Ve školním kole 2. a 4. místo. Do okresního jsem naštěstí jít nemusela (viroza).
Mně se to zdálo „trapné“.
Úspěšné umístění bývá při přijetí na VŠ zohledněno.

Kepler

Na gymplu jsem byl v chemii nejlepší z ročníku a tak mě chemikářka přemlouvala, ať se zúčastním. Já ale nechtěl, měl jsem strach, že vyhořím jak papírový čert.