zjentek

Je při nabídce libovolných služeb na internetu rozumné tamtéž neuvádět za tyto nabízené služby ceník?

Nejlepší odpověď
Kepler

Inzerenty, kteří neuvádějí ceny služeb a zboží, ignoruju.

Další odpovědi
Arne1

A k čemu taková nabídka má sloužit ?

Imbecil.cz

Já bych řekl, že hodně záleží na tom, co člověk prodává.

Pokud někde na internetu vidím nabídku bez uvedené ceny, podvědomě předpokládám, že se jedná o něco předraženého. Něco ve stylu „pokud se musíte ptát na cenu, není to pro vás“. Párkrát jsem na toto téma mluvil s dalšími lidmi a snad všichni mi potvrdili, že to vnímají podobně.

Takže záleží, zdali tak chceme na potenciální zákazníky působit. V některých případech to může být opodstatněné – např. pokud jsi expert v nějaké oblasti, v níž nabízíš služby a tvoje vytíženost je kolem 90 %, pravděpodobně budeš akceptovat nové zakázky jen za vyšší ceny. Neuvedení ceny ti tak nechává prostor pro vyjednávání.

Pak tu máme další hledisko – pokud prodáváme rohlíky, snadno stanovíme cenu. Jestliže nabízíme třeba webdesign, záleží už hodně na konkrétním přání zákazníka. Pokud mu stačí zprovoznit WordPress a nainstalovat šablonu, cena se bude pohybovat řádově níže než u řešení na míru vyžadující pokročilé znalosti programování. Ale i tak, pokud bych byl potenciální zákazník, bych uvítal alespoň nějaké indicie, jestli mám očekávat „studentské“ ceny nebo se připravit na hodinovku v řádu tisíců korun.

Obecně bych řekl, že pokud najdu více webů nabízejících ten samý výrobek či službu a všechny kromě jednoho uvádějí cenu, ten bez ceny má téměř nulovou šanci, že bych si ho pořídil. Už jen proto, že je to nepohodlné – musel bych někomu psát email s dotazem na cenu a čekat na odpověď, kterou prodejce mohl rovnou zveřejnit na svém webu a nemrhat tak mým i svým časem.