Dr. Darko

Je lepší mít elektronický kartáček proti vzniku kazů? Nebo je to jen reklamní trik?

Nejlepší odpověď
anonym

Totální blbost. Jedině ruční kartáček, správná pasta a správný způsob čištění pomůže. Jako zubní technik jsem dělal stovky protéz především právě těm, kteří si čistili zuby elektrickým kartáčkem.

___

Padl tu dotaz, jak vím, jaký kdo používá kartáček. Takže vysvětlím podrobněji. Nejčastější chybou na zubech bývají zářezy od kartáčku. To je způsobeno tím, že běžným kartáčkem člověk přejede zub a pak znovu a pak znovu – tedy dochází k souvislému broušení. Elektrický kartáček vyžaduje pomalé posuny a přesně to je pak vidět na zubech – místa, která jsou více zbroušena, než jiná. Za těmito zářezy pak vznikají kazy. Navíc jako zubní technik se snažím napodobovat u protézy okolní stav původních zubů. A přesně tam je vidět, jak se rýhy, rýpance a zářezy u elektrického kartáčku podepisují na biologickém faktoru. Nepíše o zde zmíněném faktu – že elektrický kartáček nezajede mezi paradontní závlečku a nevyčistí mezizubní prostory. Špatné masírování dásní (neexistuje elektrický kartáček, co by napodobil správné pohyby rukou) vede k častější paradontóze a k hlubším kazům. Kazivost a parodontóza převažuje u elektrických kartáčků, navíc existuje ještě mnohem zábavnější skupina – výplachčí, co za čištění považují kloktání ústní vody. O tom, že by někdo čistil svou protézu jsem téměř neslyšel a samozřejmě to vede na choroby, nemoci a nové kazy. Možná mi někdo ukáže nějaký super mega elektrický kartáček, co přesně řeší všechny neduhy zubů, ale já neviděl nikoho používat cokoli nad 215 Kč …

Další odpovědi
nyjono

Záleží na tom, jak dlouho a často si zuby člověk čistí běžným zubním kartáčkem.
Pro lenochy je lepší lektrický.
Stejně to platí i u zubních kartáčků s jemnými štětinkami Curaprox. Potvrdila mi to i zubařka. Česši jsou netrpěliví a s tímto kartáčkem je potřeba na čištění delší doba.
(jak Matesax ví, jaký zubní kartáček kdo používá?)

halfksv en

Spíše elektrický. Tedy podle mého zubaře, který mi řekl ať používám elektrický. Ale pozor – čistit dlouho, minimálně 2 minuty. Nejlepší jsou elektrické kartáčky s bzučícím časovačem, který zabzučí po 30 sekundách, kdy máte vyčistit jednu čtvrtinu zubů. Já jsem s elektrickým kartáčkem spokojená, a když si zuby čistím dlouho, dostane se mi všude.

elkon

Jen reklama, klasický kartáček je kartáček.

Tomáš1234

Je to samozřejmě blbost. Třeba proto, že ti elektrický kartáček nevyčistí mezizubní prostory.