Je empatie cosi vrozeného, nebo je to pracně vybudovaná schopnost?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Nevím, řekla bych 50 na 50. Schopnost empatie mají mnohem více ženy než muži. Jsou prostě emotivnější.

Další odpovědi
Gonfaloniér

Je to vrozený předpoklad. Člověk se to ale musí naučit, bez správné sociální interakce od mala by se u něj tato schopnost pravděpodobně nevyvinula (vlčí děti)… Není sice vyloučené, že by se to nemohl naučit i později v dospělosti, ale hlavní věc je, že se to musí naučit, člověk ji nemá jen tak.
Všechny schopnosti jsou vrozené nebo spíše předpoklady (vlohy) pro ty schopnosti… Všechny se ale musí osvojit, vypěstovat, naučit.

Není to 50 na 50. Jedno bez druhého by nešlo. Je to spíš 100 na 100. Nedalo by se to vybudovat, kdyby to nebylo vrozené. Kdybychom to ale nebudovali tak bychom tuto schopnost neměli, přestože je její předpoklad vrozený.
Existuje empatie citová a rozumové. Obě se dají studovat a osvojovat, je to ale v vlozích člověka – a ty může mít každý jiné (a podle toho se to stupňuje na nadání, talent, genialitu).

Řeč, chůze, inteligence, ajine taky nejsou vrozené. Jen vlohy, předpoklady pro to se tyto a další věci naučit.

vselimozek

Ani jedno ani druhé. Tak jako se slepý člověk orientuje lépe než ten který vidí v temném prostoru … jak to vlastně vysvětlit?

annas

Empatie, tedy vnímavost k pocitům jiných, je součástí emoční inteligence.

Ne všiochnil jedinci, kteří jsou vzdělaní, chytří nejsou empatičtí. Naopak "obyčejní jedinci mají víc emoční inteligence

Z oblastí psychologie znám, že emoční inteligence tvoří asi 20 procent z celkových dovedností člověka.

Empatie závisí na genech , jak svědčí poznatky psychologů. a také pokusy, i když s myšmi.

"Schopnost soucítit s druhými je do jisté míry určena našimi geny. Prokázala to studie na myších, ve které jedinci s chudšími sociálními tendencemi se nenaučili soucitně reagovat na emoce svých přátel.ˇ

Nedostatek empatie (sexuální, ale i nesexuální) a hlubších citových vztahů je typický pro agresory, sadomasochisty, pedofily ale též i pro autisty,… Pokusy na myších by mohly přispět k objasnění jejich jednání, případně k detekci vadných genů a v budoucnu možná i k jejich léčbě.

Podobně jako je tomu u lidí, i myši mají vrozeno, že se dokážou vcítit do situace druhých a reagují na pozitivní a negativní emoce svých vrstevníků. Dokážou vnímat vzrušení, strach, zlobu.

Vědci si od pokusů na týraných myších slibují, že jim pomohou odhalit podstatu sociálních vazeb a že přijdou na kloub lidským psychosociálním poruchám jako jsou autismus, schizofrenie, deprese, ale možná i drogovým závislostem. " atd.

Máte-li zájem , dovíte se víc.
https://www.o­sel.cz/4292-empatie-zavisi-na-genech.html

I když je empatie daná geneticky, ale sociální prostředí a výchova ji mohou utlumit, nebo i zvýšit. .

--
V archivu je několik podobných otázek. u jedné jsem napsala

"Myslím si, že je empatie vrozená, ale rozvíjí se výchovou a vlivem prostředí. Lidé s vysokou EQ se zajímají o druhé, snaží se pochopit jejich jednání, znají svou silnou i slabou stránku., umí jednat slušně i s nepříjemnými lidmi, udržují na uzdě své emoce, neurážejí, neponižují, neuvádějí nepravdivé inforamce atd. .

Takže považuji emoční inteligenci za vyšší stupeň než běžnou inteligenci, byť je jí několik druhů – uváděla jsem někde u otázky v minulosti.

Nejlepší je, když jsou obě inteligence (IQ i EQ) v rovnováze.

IQ znamená vědět, ale moudrost spolu s EQ znamenají tak jednat".

Drap

Myslím, že je spíše vytvořená výchovou, vlivem okolí a společnosti.

Kepler

Můžou pro to být i dědičné predispozice, ale většinou si myslím že je to získaná vlastnost daná hlavně výchovou.

Michal47

Empatie je vrozená. Způsobují ji tzv. zrcadlové neurony. Zjistil to jeden indický vědec.
https://www.ed­ge.org/3rd_cul­ture/ramachan­dran06/ramachan­dran06_index.html