Kryšpín

Je doc. MUDr. R. Šmucler CSc. dezinformátor či nikoliv?

Jeho názor který proběhl v médiích. V ČR se zhoršila hodně výuka, za socialismu jsme měli mnohem lepší výuku stomatologů než po revoluci.
Nemohu to pochopit.

Nejlepší odpověď
Mravenec

Samozřejmě, že máme špatné školství, když jsou rodiče schopni si stěžovat, že jejich ctěné dítě dostalo domácí úkol, nebo poznámku. A nedej bože se s dítětem doma chvíli učit a věnovat se mu, vždyť „co bychom to jako dělali, když učitelka za to má přece zaplaceno??“

Viděl jsem vtipný obrázek:

školství dříve – dítě dostalo za 5 a doma dostalo výprask
školství dnes – dítě dostalo za 5 a učitelka dostala seřváno od rodičů

A takto jsme to dopracovali.

Další odpovědi
elkon

Má zřejmě pravdu, je to odborník, tak to dokáže posoudit. A nejde jen o stomatologii. Mívali jsme jedno z nejlepších školství v Evropě. Dnes je to bída. Stále něco „vylepšují“ a školství jde „do kytek“. Jeden příklad z mnoha, místo aby rodiče učitele podpořili, tak jim nadávají. Místo aby svého spratka doma „srovnali“, tak jdou do školy nadávat učiteli. Učitel nemá nikde zastání, to v minulosti nebylo.

Emefej

Asi ví, co říká. Osobně to nedovedu posoudit, ale asi na tom něco bude.

Ametyst

Názor nemůže být dezinformace. Je to jen názor. Je vždycky dobré slyšet obě strany. I odsouzenému na smrt se přece dovolilo promluvit. 🙂

Themeansar

Vše se mění podle situace, je snadné soudit a těžké pochopit

Pepa25

Pan Šmucler JE dezinformátor. To samozřejmě nebrání tomu, že ve věci úpadku výuky stomatologů může mít pravdu (nedokážu to posoudit, protože o kvalitě výuky nic nevím).

Disraeli

Dezinformátor to MOŽNÁ není, ale co já vím. Nijak zvlášť se o něj nezajímám.
Taky nevím, jak je na tom zrovna výuka stomatologie, ale co sy týká výuky a školství obecně, tak za socialismu to lepší nebylo. Tím neříkám, že dnes je v Česku školství lepší… jen zkrátka není a nebylo kvalitní. Nedešlo sice ke zhoršení, ale ani ke zlepšení.

Každopádně to, že bylo (nebo mohlo být) NĚCO před revolucí lepší, než po ní, neznamená, že socialismus je snad lepší. I v leckteré diktatuře/totalitě můžeš najít něco v čem vyniká nebo může být nadprůměrná… ale to není odrazem celkového stavu toho státu a společnosti. To jsou spíš jednotlivosti, drobnosti – a to většinou na úkor něčěho (a že negativ je tam Xkrát tolik).

da ny

Co na tom není k pochopení.....
Ono je dnes moderní, označit člověka s „vlastním (odlišným) názorem“, za dezinformátora (?). 😉
Já nechápu, co nemůžete pochopit……
Pokud prezident České stomatologické komory, R. Šmucler něco takového řekl, troufám si říci, že má pravdu. Pohybuji se mezi stomatology od 16 let (zhruba 48 let). Zažila jsem desítky absolventů (do atestace). ON má, dle mého názoru pravdu. 😉
Všiml jste si, že už absolventi LF v oboru stomatologie nemají titul MUDr., ale MDDr.? Nejsou „kovanější" v oboru, jak by člověk očekával.
Většina z nich jsou tzv. elita národa (což jim na fakultách tlučou do hlavy). My jim říkáme „jelita národa“.
Ano výuka byla kvalitnější stejně jako u pedagogů (jeden z ministrů školství řekl, ž to co chrlí pedagogické fakulty po roce 1993 je nepříliš zdařilé a kvalitní). Tehdy bylo slovo dezinformátor ještě neznámé 😉

Přišli zubaři z Ukrajiny. Bez papírů, nikdo o nich neví. Šmucler o péči a cenách
15.05.2023 13:50 | Rozhovor
Do Česka přišli kvůli válce také ukrajinští zubaři, a mnozí pacienti proto věří, že s vyšším počtem zubařů dojde k lepší dostupnosti služeb a snížení cen. Stomatologická komora o ukrajinských zubařích skoro neví, protože se nenahlásili, aby nemuseli odvádět daně. Pracují za hotové, často jsou „bez papírů“ a odpovídajícího vzdělání.
https://www.par­lamentnilisty­.cz/arena/roz­hovory/Prisli-zubari-z-Ukrajiny-Bez-papiru-nikdo-o-nich-nevi-Smucler-o-peci-a-cenach-736026
Ceny jsou tržní. Co však mnohé lidi možná překvapí, tak nejvyšší ceny jsou často v malých obcích. Je to dáno tím, že lidé tam lékaře znají a chtějí se dostat k jednomu nebo dvěma, kteří jsou považováni za nejlepší.
Často říkáte, že zubařů je dost, ale stát nestojí za nic. Co konkrétně vám nejvíce vadí? Kde jedná stát špatně?
Zubařů je v Čechách asi 8600, což je na počet obyvatel dost.
Zhruba tisíc je jich ale bez smlouvy s pojišťovnami . Ve státě totiž panuje takový úzus, že stomatologové nedostanou peníze od pojišťoven, ty se pošlou nemocnicím na léky a stomatologové si mají peníze z lidí „vytřískat“. Doplácejí na to chudí a je to špatně, ostuda, a chci to změnit.
Pojišťovny leží asi na 60 miliardách rezerv. Ze státního rozpočtu jsme mívali 7 %, teď máme pouze 3 %. Kdyby nám dali aspoň 5 %, jako v jiných zemích, tak dnes by prohlídka, která průměrně stojí 800 Kč a v Asklepionu 1200 Kč, stála cca 1600 Kč. Nedovedu si představit, kdo by takovou smlouvu s pojišťovnou nepodepsal. Ale pojišťovny nechtějí.
Stát by měl podle Šmuclera podpořit výuku čištění zubů na školách
https://euroz­pravy.cz/doma­ci/stat-by-mel-podle-smuclera-podporit-vyuku-cisteni-zubu-na-skolach.jvbl50c9
Má nižší ceny, než mnozí stomatologové v „bývalých“ okresních městech.

Kryšpín

Rovněž uvádí někteří cizinci si přímo otvírají ordinace bez příslušné praxe také nelze kontrolovat vzdělání poněvadž nejsou členy ČTK. Podle mého názoru praxi získají když si otevřou ordinaci.

Kryšpín

Omlouvám se správně je ČSK

Ametyst

Kryšpíne, to je pravda. Nevím, jaké mají praxe, ale nemají smlouvy s pojišťovnami. Pacient si hradí úplně všechno. Často i rád, když jiní zubaři nepřijímají nové pacienty. Radši těm svým řeknou “přijďte za půl roku”. Pak je jasné, že není skulinka pro nového pacienta.

GM

elkon – 100 palců!

elkon

GM – dík. 👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍 atd.