luckykubrt

Jakým způsobem se plní plynové láhve plyny z ovzduší?

Jakým způsobem se například oddělí hellium, dusík nebo jiné hořlavé plyny od kyslíku z ovzduší?

Nejlepší odpověď
Kepler

Hořlavé plyny je široký pojem, ale ve vzduchu obsaženy nejsou. Hélium se získává ze zemního plynu. Dusík se ze vzduchu získává frakční destilací zkapalněného vzduchu, nebo méně nákladnou metodou pomocí molekulových sít. Do tlakových lahví se plní kompresorem.

Další odpovědi
Drap

Z ovzduší by to asi šlo velmi obtížně a nedělá se to. Helium se separuje ze zemních plynů, nebo vyrábí z nějakých uranitů chemicky. Dusík se získává stlačováním vzduchu ve vyvíječi dusíku.
Helia je v atmosféře pouze 0,000524 %. Dostatek by se ho našel v meziplanetárním prostoru.

Kelt

Kapalnou destilací vzduchu. Vzduch se ochladí tak, až je z něj kapalina. Jednotlivé plyny se pak ( v tomto případě kapaliny) rozdělí podle rozdílného bodu varu.

Cenobita

Plyny je možné získávat i frakční destilací zkapalněného vzduchu. Doporučuji k pozornosti knihu „Příběh prvku hélium“.

Dochy

Cenobita: Zrovna helia je v ovzduší minimum. pokud se nemýlím, pak je ze vzduchu prakticky netěžitelné a proto si v USA vytvořili strategické zásoby těžením ze zemního plynu (v době kdy předpokládali využití ve vzducholodích)

Dochy

Co myslíš tím „jiné hořlavé plyny“? Pokud vím, tak v běžné atmosféře se zrovna moc hořlavých plynů nenachází…

luckykubrt

Myslel jsem třeba propanbutanové láhve. Ani nevím jakým plynem se plní. Možná tím zemním plynem ?

Dochy

Tak propan butanové lahve se neplní zemním plynem, ale propan-butanem (směs převážně těchto dvou plynů – propanu a butanu – patří k základním uhlovodíkům, v řadě metan – etan – propan – butan – pentan… podle počtu atomů uhlíku CH4, C2H6, C3H8,…) Ty se rozhodně nezískají z ovzduší. Pokud se nepletu, pak se získávají z ropy (víceméně odpad) či ze zemního plynu.

luckykubrt

Jinak jsem slyšel, že kyslík je sám o sobě hořlavým plynem. A aby jsme tu neuhořeli tak tomu zabraňuje zase dusík. 🙂

Kepler

Kyslík není hořlavý plyn ale oxidační agens – plyn podporující hoření. Hoření je prudká oxidace hořlavé látky za vývinu světla a tepla.