v342

Jaký je rozdíl mezi RETRO a VINTAGE?

Nejlepší odpověď
marci1

Co je nové, ale ve stylu dávných dob (posledních sto let) je retro. Naopak co je staré, ale pořád to slouží původnímu účelu, je vintage. 🙂
Retro a vintage tedy nejsou synonyma, tedy slova stejného nebo podobného významu. Nelze je tedy aplikovat na jednu a tu samou věc. Není to sice žádná věda, ale spousta lidí si jejich význam stále plete. Tak jak to tedy je? Vezměme si jako příklad sluneční brýle značky Dior.

Vintage:
Vintage budou v případě, že se jedná o zachovalý kousek ze 70 let, který jsme našly po tetičce. Takové kousky se prodávají třeba na ebay, mnohdy mnohem dražší, než ty nové stejné značky. Zvlášť pokud jsou nepoškozené a vypadají jako nové.

Retro:
Retro Dior sluneční brýle jsou ty, které se vyrobily v dnešní době, ale designéři se jim rozhodly vrátit tvar z dob sedmdesátých let. Slovo retro pochází z latinské předpony retro, což znamená zpět nebo v minulosti. Slovo funguje podobně jako slova nadčasové nebo klasika. Používá se také v článcích jako označení pro nostalgické obracení se do minulosti.

Stejnou logikou můžeme tedy posuzovat nejen módu, ale i architekturu či interiérový design. Zkrátka, co je nové, ale ve stylu dávných dob (posledních sto let) je retro. Naopak co je staré, ale pořád to slouží původnímu účelu, je vintage.

https://zena-in.cz/clanek/rozdil-mezi-pojmy-retro-a-vintage-kazdy-oznacuje-neco-jineho

Další odpovědi
elkon

Zde vysvětlení. https://zena-in.cz/clanek/rozdil-mezi-pojmy-retro-a-vintage-kazdy-oznacuje-neco-jineho

led

Vintage nie je retro…
Skúste si povedať, že máte retro myslenie a skúste sa zamyslieť v štýle „vintage“
Vintage myslenie, teraz to zjednoduším, keď napríklad myslím hodnotami minulého režimu. To sa občas ešte vidí aj v súčasnosti.
Retro myslenie občas vidíme v súčasných filmoch pokúšajúcimi ukázať nedávnu minulosť s trhlinami myslenia minulého režimu spôsobom súčasnosti. Napríklad film „Tankový prapor“
Ale teraz vážnejšie:
Vintage – cítime z daného diala históriu, život vtedajších čias
Retro je súčasná napodobenina minulosti.

možno vám to priblíži:
https://www.jem­ne.sk/novinky/5404-viete-aky-je-rozdiel-medzi-retro-a-vintage-stylom

hapiky

Já už mám pěkných pár křížků, ale pořád nevím. jestli jsem RETRO nebo Vintage.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

marci1

Ad „elkon“: Podařil se nám stejný odkaz ve stejnou dobu. 🙂