Complex

Jaký je původ slova „petarda“?

Nejlepší odpověď
annas

Jiří Rejzek Etymologický slovník

"petarda ‘malá ruční bomba, dělbuch’. Přes rak.-něm. Petarde z fr. pétard tv. od péter ‘prdět, praskat’ z latinského pēdere ‘prdět’ (viz  :bzdít).

Bzdít – nářečně ‘pšoukat’. Stč. bzdieti, pzdieti, polsky, bźdieć, rusky. bzdet, slovinsky pezdéti.

Psl. *pьzděti, *bьzděti má dále paralely v litevském bezdė̷ti, latinském pēdere ‘prdět’, řeckém bdéō ‘prdím´,německém Fist ‘prd’, vše z indoevropského *pezd, které bylo podle všeho ‘tišší’ variantou onomatopoického *perd- (viz  :prdět)"

Další odpovědi
Cenobita

Ta proto je petarda = prda …