Kalpy

Kterého takového básníka byste mi poradili?

Chtěl bych najít nějakého básníka, který by se mi líbil… který popisuje přírodu, lásku, smutek a tak… Nic politického nechci, chtěl bych nějakou krásnou, lyrickou poezii, která se čte lehce, která svými verši unáší, máte nějaké tipy?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na období, zda českého či světového básníka.

Uvádím převážně české, ty známé, určitě si některou lyrickou sbírku vyberete.

Jaroslav Seifert, František Hrubín, Vladmír Holan – např. Záhřmotí, Bez názvu, Na sotnách, Asklépiovi kohouta ; Jan Skácel – známá je jeho zhudebněná Motlitba za vodu ; Antonín Sova;

Ovidius – Umění milovat, Petrarca – Sonety Lauře.

Další odpovědi
Drap

Zkus se podívat na Františka Halase. Myslím, že něco podobného hledáš.
Malá ukázka:
Až jednou na velikém sněmu ptačím v čase mezi skřivánkem a sovou bude jednohlasně přištěbetáno jaro, já se tam vrátím! Zatím vábím a chytám na vějíčky slov pěknost toho všeho tam u nás, ať se chytí, co se chytí. Ty můj kraji, ty mé bezpečí, ty má zatvrzelosti, ty má věčnosti. Tvá hlína, mnuta v prstech, voní po zetlelých vlasech dávno pohřbených tkalcovských dědů a báb a je přísadou mé krve. Ty můj kraji! Jsi tam, kde Vysočína nabírá dech a pole skládají slib chudoby. Potulné jaro kličkuje dlouho rozestlanou ornicí, sněhy i dešti a ospalé barvy se vyčkávavě protahují. Země koktá a kucká, ale jednoho dne přece jen vykukující kukačka zjistí, že vše je připraveno, bezpečno, a to už všichni ptáci se rozlétnou s mírnou melodií v zobáčcích a začnou stehovat obžurky hnízd.............

anonym

Petr Bezruč

Zdroj: www.youtube.com/wat­ch?v=KRyiyhgjJas

miškazgyzmo

Karel Hynek Mácha

Anikitos

Michelangelo Buonarotti – v díle ”Žiji svou smrtí” nebo ”Luk”