Lgee

Jaké je vysvětlení toho, že se mi v dnešním snu zdálo o holce, kterou jsem nikdy neviděl?

Ve snu to byla holka, co se mi líbila, ale nikdy jsem takovou neviděl, vymyslel si ji můj mozek?

To co se mi hodně líbí si pamatuji furt to je tak 70–100 max.

Odpovědi
Disraeli

Lidský mozek nedokáže vytvořit (představit si) lidskou tvář, kterou nikdy neviděl… to, že si ji nepamatuješ, neznamená, žes ji neviděl. Ono je to uloženo v podvědomí, ale zaručeně jsi ji NKĚDY viděl. Takže i když se ti ve snu zdá o nějakém cizinci, „novém“ člověku, je to tvář, kterou už jsi alepsoň jednou někde spatřil. Klidně obyčejné tváře, které potkáváš na ulici… Ty si snad pamatuješ všechny tváře, které si za celý život potkal a viděl?

Kelt

Třeba tvá budoucí partnerka. V jedné pohádce se viděli princ a princezna ve snu a pak se setkali, zamilovali atd.

mobericsson

Když došlo k velkému třesku, všechny atomy ve vesmíru byly koncentrovány do jedné malé tečky, která explodovala směrem ven. Takže tvoje atomy a její atomy byly tehdy určitě pohromadě, a kdo ví, pravděpodobně se spolu za posledních 13,7 miliard let několikrát rozbily. Takže tvoje atomy znaly její atomy a vždy znaly vaše atomy. Její atomy vždy milovaly tvoje atomy. Tvé snění je pták, který zažije všechen čas v jednom okamžiku. A zpívá píseň lásky, hněvu, strachu, radosti a smutku najednou. A tento pták, když potká lásku svého života je šťastný i smutný. Šťastný, protože vidí, že pro něj je to začátek, a smutný, protože ví, že už je po všem.

mobericsson

Disraeli – Myslím si, že si vůbec nepochopil co se ti snažil kolibrikon naznačit. Když budu hodně laicky zjednodušovat, tak tvé oko zachycuje dopadající světlo přes negativ filmu, který poté interpretuje tvůj mozek na filmovém plátně. Aby to bylo ještě složitější musíš pochopit, že mozek interpretuje bílou barvu na negativu jako výsledek mixu všech barev a černou zase jako absencí jakékoliv barvy, takže každý přehrávaný film je ve skutečnosti černobílý a nikoliv barevný. Hodně štěstí v přemýšlení.

Disraeli

Nemusíš pořád používat X účtů. Nebudu se bavit s někým, kdo něco napíše z jednoho účtu a pak dále pokračuje v jiném účtu, aby „tomu dodal na významu“ a podpořil se („více hlasy“). Nechopnost odpovědět z jednoho a toho samého účtu alespoň při jedné souvislé komunikaci… to už je moc.
Myslím, že tohle „ON“ vůbec „nenaznačoval“ a už vůbec to s tím nijak nesouvisí.

mobericsson

Disraeli – Víš kolik smyslů mají červi? Mají dva. Čich a dotek. Proč žijí bez jakékoli schopnosti vidět nebo dokonce vědět o světle? Představa světla je pro ně nepředstavitelná a přitom světlo existuje všude kolem nich, přímo na nich, ale oni to necítí. Hodně štěstí v přemýšlení chlapče.

kolibrikon

@Disraeli V jedné vesničce „pod horama“ ve Švycarsku je státní klinika pro slepé, kteří od narození nevidí a nalezá se v ní galerie s obrazy, které namalovali tamní pacienti. Raději tam ale nejezdi, protože ti s tvým „středověkým“ názorem doslova vyšumí mozek z hlavy.

Disraeli

Tohle není středověké myšlení, je to prostě psychologie, neurověda a další. Je to známý fakt, že lidský mozek nedokáže vytvořit/představit tvář, kterou nikdy neviděl.
https://neuro­tray.com/can-the-human-brain-create-faces-in-dreams/ (chceš-li jiný zdroj… jen si vyhledej, existují desítky: článků, studií, zmínky v knihách, učebnicích, staré i nové teorie a tvrzení tohle podporující. Ona to ani není domněnka, ale fakt). v psychologii i jinde opravdu velmi známá informace…
Přečti si, nastuduj si, nepoučuj, nepovyšuj se, neraď a nemudruj, KDYŽ nevíš. ;) Slepí malují tváře, wow, to je důkaz jako hrom, který všechny ty studie a výzkumy určitě vyvrací… Nikoho nikdy předtím tohle nenapadlo. ;)

Nevím, CO zrovna tihle konkrétní slepí kreslí, tím jsem se opravdu nezabýval (kreslí a maluje spousta slepých, je to dokonce hodně časté), pravděpodobně to taky mohou být abstraktní až neurčité rysy/tvary. A pokud ne, nezapomínej, že slepí „vidí“ i rukama – krom speciálních věcí určené jen pro ně (rozhodně ne jen Braillovo písmo), dokážou hmatem rozpoznat například i obrazy, tahy štětce a tvary a podoby, které znázorňují… tedy i tváře. A i slepí kolikrát kreslí podle předlohy (živé nebo nějaké věci) – samozřejmě si to musí první osahat a představit, aby to vnitřně viděli.
Třeba dítě dokáže nakreslit ovál, kulaté oči, rty,… dětská kresba – jednoduchá nebo i trochu složitější – to neznamená, že je to skutečná tvář. Je to neexistující tvář, protože to není (pravá) tvář.
Spousta kreseb od slepých kolikrát nema detailní rysy, ale právě ony „abstraktní“ – tedy neurčité – tvary. To není něco skutečného a je to jako ta dětská kresba (v tom principu… jinak to klidně může být profesionální kresba/malba, prostě dílo).
Navíc celá problematika se slepými je složitější, co „vidí“ – jaké mají představy, znají-li barvy, jaké mají sny, co vidí po požití halucinogennů a podobně. Na to existují detailní analýzy. Každopádně to, že slepí kreslí, neznamená, že dokážou nakreslit tvář, kterou nikdy předtím neviděli (samozřejmě, že ne přímo očima).
Asi tě to ohromí, ale většina slepých „viděla“ spoustu tváří… neboť pro ně je hmat velmi důležitou „náhradou“ za zrak a komunikují tak se svým okolím (zprostředkovávají informace z vnějšího světa do mozku/mysli a představivosti)… a každý slepý člověk se už něco „nasahal“ tváří jiných lidí, hlavně svých blízkých, rodiny a spol.
Často pokud člověk kreslí a kreslí nějakou neurčitou tvář, tak jí podvědomě dává své rysy.
A v podobných výčtech ukazující, že slepí nekreslí tvář, kterou nikdy neviděli, bychom mohli pokračovat.....
Můžeš si myslet, co chceš, ale věc se má zkrátka takhle: Mozek (vidomých i slepých) si nedokáže představit-vytvořit tvář, kterou jakživ neviděl (něco jiného jsou i mírné kombinace – ale to se netýká ani tolik tváře jako spíš celé postavy, vlasů atd). 2. Když si to nedovede představit, logicky to nedokáže ani nakreslit/namalovat (tzn. něco zcela nového, s čím se nesetkal). 3. Slepí mají představivost a mohou vidět i tváře… ale ty nejsou vycucané z prstu.

Disraeli

Například tenhle slepý taky nikdy očima neviděl Einsteina, a přesto ho namaloval: http://eyes-road.eu/wp-content/upload­s/2020/02/pein­tre-non-voyant-john-bramblitt2.png Podle tvého myšlení by to ovšem nedokázal, protože slepý samozřejmě „nevidí“, Eisteina vidět nemohl (jako ani žádné jiné tváře) a kreslí jen to, co si jeho mysl představí – zároveň sama od sebe vytvoří (což je nesmysl).

Disraeli

Ok, zrovna tenhle slepý se slepým nenarodil… ale to je celkem vzato jedno. I ti, co se narodili slepí a naučili se malovat, dokážou třeba namalovat/nakreslit vlastní matku a to (celkem) věrohodně… pořád zde platí tvé mylné tvezení, že „by to neměli dokázat, protože ji nemohli vidět“. Samozřejmě, že i slepí (většinou) vědi, jak vypadají jejich rodiče. A pokud se naučili techniky a malování, tak dokážou tu podobu převést na papír…

Disraeli

To je vlastně obecná otázka, jak vůbec dokáže slepý člověk namalovat cokoli, co nikdy neviděl…? samozřejmě, že to „viděl“ a detailně se s tím seznámil, aby to mohl namalovat (pokud se zrovna bavíme o zcela realistických a nikoli abstraktních dílech), navíc oni mají své postupy, přizpůsobené jejich handicapu, i používání a rozpoznávání barev (při malování). Dokážou třeba nakreslit i skutečné ulice, aleje a podobně. Samozřejmě s pomocí, po seznámení se s tím a po předchozích zkušenostech/trén­cích, jak se „něco takového“ dělá.

Disraeli

Taky pojem jako „vidět“ rozhodně nezahrnuje jen oči. Máme tu hmat (a předchozí cvičení/učení trénující rozpoznávání okolí – do detailu a klidně jeho přenášení na papír/plátno), máme tu sluch (velice obsáhly a detailní popisy, tak aby podaly, co nejjasnější obraz/představu v mysli, oproti zraku/očí mnohem složitější, ale i tak fungující)
Mysl, představy, myšelnky, zpracovávání informací,… jsou symbolické a abstraktní – u slepých ale i vidoucích, stejnětak i hluchých (přestože my nejčastěji vidíme/předsta­vujeme si v barvách a přemýšlíme ve vnitřním hlase hlase… to je ovšem jen forma, povrch/obálka něčeho, co má zcela jinou hloubku a význam, než jak to vidíme/slyšíme).
Dále specifické i jedinečně věci jako echolokace, šestý smysl, spojení smyslů dohromady a náhrady jedněch smyslů za druhé. Plus další vnímání, orientace (v prstředí) a možnosti. Smyslů taky existuje víc. A něco jako vnímání (tedy i rozpoznávání i vidění) není opravdu omezeno jen na něco, jako jsou oči. Především u těch, kteří se museli uzpůsobit a osovjit si jiné techniky rozpoznávání a vidění – jako třeba nevidomí.