qq001at

Jakou střední školu zvolit, když chci být jednou zubařka?

Dobrý den, jsem v deváté třídě a musím si vybrat střední školu. Jsem si jistá, že jednou bych chtěla být zubařka, ale nevím jakou střední bych si tedy měla vybrat. Gympl mi přijde jako špatná volba, protože se tam budu zbytečně drtit věci, které nevyužiji. Takže přemýšlím nad zdravotním lyceem, ale nevím, jestli by nebylo lepší jít na asistenta zubního technika. Zubní technik být nechci, ale že bych si pak vystudovaka MDDr… No neviiim, budu vděčná za jakoukoli radu. Děkuji předem.

Nejlepší odpověď
Drap

Jakákoli střední škola- Osobně bych doporučoval gympl, nejlépe tě na medicínu připraví.

Další odpovědi
quentos

Jsi-li schopná napsat „neviužiji“ a kašleš-li na základní interpunkci (čárka před „že“, „které“ atd.), rovnou na zubařinu zapomeň.

Hlada

Uvažuješ správně. Zubařina je hlavně o manuální zručnosti. Uvažuj o zdravotní – zubní technik. Kromě toho, že k příjmu jsou potřeba talentovky, které vyloučí manuálně nezručné, celé studium je zaměřené na praxi. Na gymplu by ses učila zbytečnosti, které praxi nemohou nahradit.

da ny

Výběr, rozhodnutí, je jen na tobě ;D
Zdravotnické lyceum je šidítko , k ničemu. Vůbec tě nepřipraví na zkoušky na LF z předmětu Biologie, Fyztiky ani Chenie!!! Tyto předměty jsou na zdrávce „okrajové“, chemie a fyzika na mizerné úrovni. Někde, ne celé 4 roky.
Na zdrav. lyceu se bioloie bere letem světem, soustředí se lehce na somatologii. Biologie rostlinné a živočišné říše na zdrávce není. U zkoušek na LF takové otázky jsou!
Pokud zvolíš lyceum, MUSÍŠ se sama připravit z Biologie, Chemie a Fyziky na úrovni studia gymnázia + něco navíc.
Úspěšnost absolventů zdrav. Lycea, při přijetí na LF je velmi vzácná.
Studium medicíny je náročné (na MDDr.), ideální přípravou, na takovou zátěž je gymnázium. Trénují se testy (Biologie) u student§ se zájmem o LF., PřF – obor Biologie aj.
Zdánlivě „balastní“ předměty (dějepis, zeměpis, hudební či výtvarná výchova, semináře), jsou předpokladem všeobecného přehledu. Ten lékaři mívají. Jsou to chodící encyklopedie s všeobecným přehledem, širokým záběrem a vzděláním, z 95% získaných díky SŠ = gymnáziu. Někteří gymnazisté se hlásí na LF i opakovaně (2 – 3 roky po sobě).

dubraro

Není gympl jako gympl. Gymnazia jsou různě zaměřená, někdy i v rámci jedné školy jsou různě specializované třídy. Gymnazia zaměřená k přípravě ke studiu medicíny jsou dosti častá.

Kelt

Zeptej se pár zubařů, co vystudovali. A bude ti to jasné, pro co se rozhodnout.

da ny

Zdravotní stav: na obory chirurgické a stomatologii nesmíš mít skoliozu/kyfozu.
Zubní technici mají chemii a fyziku jen 2 roky (SŠ), nutné samostudium, alespoň na úrovni gymnázia.
Ten komu se to povede může mít jistou „výhodu“, jako stomatolog (MDDr.). Není pak dlouho takový dřevák při protetice ;D
Kdyby ses na LF nedostala, můžeš pokračovat ve studiu další 3 roky (DiS.). S těmi 4 roky (SŠ) bys nic nebyla, jen asistent zubního technika (nižší plat, méně náročné práce, nejčastěji „jen“ snímací protézy.
Je možné získat práci u křesla s doplněním dálkového studia, pro zubní instrumentářku.