xiperio

Jak velkou flešku potřebuji na stažení Linuxu Ubuntu?

Potřebuji se pak přes ni dostat dostat do PC s nefunkčním Windows.

Nejlepší odpověď
cochee

Chybně položený dotaz. Na stažení nepotřebuješ flashdisk vůbec.

Standardní instalační obraz poslední verze Ubuntu má cca 2,5 GB. Dále existuje metoda přímého kopírování instalačních souborů na instalační disk (flešku), v tom případě by měla stačit fleška o velikosti 1 GB. Pro úplnost ještě – existuje i varianta zvaná NetBoot, která startuje PC za pomoci síťového rozhraní PXE a instalaci si stahuje z internetu, flešky není třeba.

Další odpovědi
aliendrone

Jakoukoliv, která se dnes prodává. Silně pochybuji, že bys sehnal menší než 8GB, no možná na burze/bazar apod., novou nejšpíš ne. https://www.how­togeek.com/how­to/14912/crea­te-a-persistent-bootable-ubuntu-usb-flash-drive/

Jinak TEORETICKY stačí 2GB (s tím, že si vytvoříš perzistent na HDD). Stačí ti jakékoliv Live distro (nejen Ubuntu) – kopírovat soubory umí ÚPLNĚ KAŽDÉ, klidně i STARŠÍ image (tudíž menší). :)

Kepler to myslí dobře ve smyslu kompletní instalace OS na USB (včetně perzistentu a swapáku), nicméně jak jsem již předeslal, tobě jde pouze o využití jako „záchranná placka“, tudíž tohle netřeba.

Vojta24

Hele já tě v odpovědi nebudu hloupě tahat za slovíčko, je mi jasné o co jde takže krok za krokem a k věci:

  1. Stáhni ISO poslední verze tady http://releases­.ubuntu.com/20­.04/ubuntu-20.04-desktop-amd64.iso – ten soubor má necelé 3GB
  2. vezmi jakoukoliv usb flashku která má kapacitu alespoň 4GB (2GB a menší tedy nestačí) a programem etcher https://www.ba­lena.io/etcher/ na ní to ISO „vysmahni“
  3. flashka je od té chvíle tzv „bootovatelná“, takže po restartu je možné stisknout nějaké speciální tlačítko (ESC, F12, …) a otevřít nabídku z jakého disku má být bootováno (z jakého disku má být spuštěn systém), ty z té nabídky vybereš svou USB flashku obvykle ji poznáš podle kapacity a výrobce a nastartuje ubuntu ze kterého uvidíš všechny ostatní disky v počítači a budeš moci obnovovat. Po spustění ubuntu vyber možnost „vyzkoušet ubuntu“ (nikoliv instalovat) a používej hlavně programy DISKY a SOUBORY, pomocí programů DISKY připojuješ jednotlivé disky a procházíš jejich strukturu, pomocí programu SOUBORY pak přenášíš soubory jako v běžném „průzkumníkovi“, snadné…

Kepler

Minimální doporučená velikost disku je 6 GB, ale počítejte s tím, že využití disku vzroste společně s jednotlivými instalacemi softwaru a při práci se soubory. Vhodné je tedy pro Ubuntu použít diskový prostor o velikosti alespoň 50 GB a pokud Ubuntu instalujete jako jediný operační systém, vyhraďte mu celý disk (jedna z výchozích voleb instalátoru). https://www.u­buntu.cz/ziskat-ubuntu/stahnout-desktop/instalace/
Jinak vše o Ubuntu zde:

dubraro

Jakoukoliv. Na záchranu dat z disku ani nepotřebuješ celý Ubuntu. Existuje celá řada verzí Linuxu, které jsou speciálně určené k tomuto účelu a obsahují k tomu potřebné nástroje. Jsou zpravidla nenáročné na prostor, neboť neobsahují grafické prostředí.

Zdroj: http://www.li­nuxandubuntu.com/ho­me/top-5-linux-system-rescue-cds

anonym

Na poslední verzi UBUNTU 20.04 LTS potřebuješ na klíčence 2.5GB, takže 4 gigová flashka nebo větší bude v pohodě.

Obraz je ke stažení zde http://releases­.ubuntu.com/20­.04/ubuntu-20.04-desktop-amd64.iso na flashku jej dostaneš třeba pomocí programu Výsledky hledání
Výsledky vyhledávání na webu balenaEtcher (ten je ke stažení zde https://www.ba­lena.io/etcher/ )

Vojta24

Běžným uživatelům není vhodné doporučovat specializované nástroje bez grafického rozhranní, buďme na ně trochu hodní a dopřejme jim pohodlí 🙂

Vojta24

to byl jen komenář k odpovědi dubraro 🙂 Který má sice v tom co píše pravdu, ale jako vhodnou odpověď pro uživatele který se s linuxem setkává poprvé v životě bych to rozhodně nebral.

anonym

.. souhlas, a totéž platí o dost zbytečném zavádění a zmínkách o NetBoot a PXE či distrech bez GUI, je jasné že o tak zbytečné komplikace tazatel nestojí. Proč by si tak jednoduchý úkon chtěl tímhle komplikoval, ani ty bys cochee v takové situaci nepoužil PXE, protože je to overkill. Chce použít live distro, ne ten systém instalovat. PXE se hodí při hromadných instalacích na velké množství počítačů a ne pří tak jednoduchém úkonu jako je obnova dat z domlácených oken 🙂 Zkustme do těch rad dostat špetku empatie a neděsit tazatele úplnými zbytečnostmi.

cochee

Jj. Ani bych nepoužil live distro, mám na SD kartě Hiren´s Boot CD/DVD.

Kepler

https://www.u­buntu.cz/

anonym

dobrý, až na to že se ptal na nutnou velikost instalačního disku ne velikost disku na který má být systém instalován. On ten systém zřejmě ani instalovat nechce, chce ho jen jendorázově spustit na zkoušku z instalačního disku a na to bohatě stačí ty 4GB. Dokonce i když v systému na zkoušku bude něco instalovat nic z toho ne neuloží na tu instalační flasku, k tomu se používá dočasný ram disk.

xiperio

už jsem spustil v noťasu flešku s linuxem Ubutu. Otevřel se mi Linux.
Prosím na co mám kliknout abych si mohl prohlédnout data a zkopírovat na další flešku?
Bohužel je to v angličtině.