gumáček

Jak to, že už u nás nevídám chrousty?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo se podívat do archivu a odpověď jste měl hned.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/myslite-ze-bude-letos-chroustovy-rok

"Chrousti byli nebezpečnými škůdci spíše v minulosti, ale současně už nejsou jejich populace tak početné a škody jsou tedy menší. Ponravy chroustů – veliké tlusté larvy – požírají prakticky všechny podzemní části pěstovaných rostlin. Někdy bývá i poškození povrchových částí žírem ponrav veliké.

Český kmen chroustů má čtyřletý vývojový cyklus a k hromadnému rojení brouků dochází většinou v polovině května přestupných let atd.

http://www.ko­nev.cz/skudci/chrou­st-obecny/

Rok 2015
Na rozdíl od chrousta maďalového se zdaleka tolik nevede méně agresivnímu chrousto i obecnému. Ten je pomalu raritou. Jeho dny poté, co také hlavně v 60. letech minulého století plenil mimo jiné porosty na zahradách a larvy se vyžívaly na obilí, sečetly tvrdé zásahy zemědělců při chemickém hnojení v 80.letech minulého století.

Vývoj chrousta do dospělosti trvá 4 roky. Samičky nakladou vajíčka, která zahrabávají 10 až 20 cm do země. Za 4 až 6 týdnů se vylíhnou larvy neboli ponravy. V zemi žijí právě 4 roky, živí se kořínky rostlin. Dorostou do velikosti 4 až 5 cm, na podzim se zakuklí a na jaře vylézají jako dospělci. Po dvou týdnech žravosti začnou samičky klást stovky vajíček.

http://www.aha­online.cz/cla­nek/musite-vedet/107648/c­hrousti-zaplavuji-cesko-co-s-nimi-uvarit-a-snist-recept-na-chrousti-chutovku-uvnitr.html

Další odpovědi
led

Choďte do prírody, na asfalte ich nenájdete. Okrem toho, viď odpoveď annas, je ich menej.