tvaruzekcz

Jak si vysvětlit fenomén severské krimi? Čím čtenáře či diváky fascinují severské detektivky?

https://youtu­.be/U2yDklK-K8c

Nejlepší odpověď
annas

Severské detektivky jsem nečetla, jen krásnou literaturu. Vzpomněla jsem si na seriál Černé jezero Seriál začínal báječně, ale postupně běžný příběh,, zasazený do krásné přírody.

Mysteriózní příběh mě nefascinoval, seriál se mně zdá rozvláčný.

Řekla bych, že zaujme temná krajina, prostředí, atmosféra, klady a zápory života v severských zemích, Jazyk odpovídá realitě. Mám dojem, že vystupuje víc žen.

Něco jiného než americké „krimi“, které vůbec nemusím.

Kromě toto severská literatura nebyla u nás v době minulé příliš známá.

Pamatuji si norského spisovatel e Henrika Ibsena, Švéda Strindberga. Ale možná ještě dřív mě zaujala trilogie Věčně zpívají lesy – popis severské krajiny, t tvrdý život, tvrdí lidí, kteří mají srdce na pravém místě

--
Připomněl jste mně z minulosti filmového švédského režiséra Bergmana a švédskou herečku Anitu Egbergovou.

Další odpovědi
Drap

Mne nijak nefascinují. Některé jsou dobré, některé méně. Stejně jako všechny ostatní detektivky.

Lgee

"Nás”
Není nic co by fascinovalo všechny.

Disraeli

Asi jednoduše tím, že mají severské země v dnešní úspěšné a čtivé autory detektivek.
Populární všude na světě, obzvlášť v Evropě. Taky s dobrým marketingem. Někteří autoři už jsou díky svým předešlým dílům velmi známí a úspěšní, takže i po jejich budoucích knihách je předem velká sháňka. A jak říkám, v posledních desetiletích mají dost známých autorů krimi a detektivek. Často i zfilmované.

elkon

Správně má být mě (ne nás) a odpovědět můžeš rovnou. je více zemí, které umí točit dobré krimi, nebo detektivky. Německo, Francie a vlastně i někteří režiséři u nás. Třeba Jiří Strach, Jiří Svoboda, nebo Jaroslav Soukup.

GM

Severské detektivky nečtu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.