Nandi

Co myslíte? Jak je stará Velká sfinga v Gíze?

Jak si myslíte,že je stará Velká sfinga v Gíze?

Nejlepší odpověď
Rokio

více

O stáří Velké sfingy v Gíze se vedou spory. Řada egyptologů věří, že byla vytvořena starými Egypťany v 3. tisíciletí př. n. l, v době Staré říše za panování 4. dynastie, a to panovníkem Rachefem či dokonce jeho otcem Chufuem (starořecky Cheops) spolu s pyramidou, ale někteří vědci upozorňují, že Sfinga nese stopy po vodní erozi, způsobené silnými dešti či záplavami, které se v Egyptě vyskytovaly mezi lety 15 000–7 000 př. n. l. a byla by tudíž o celé tisíce let starší. Toto tvrzení podporuje také existence hlubokých puklin v soše, které jsou údajně starší než je uváděné stáří sochy.

Zde je odkaz: https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Velk%C3%A1_sfin­ga_v_G%C3%ADze
zdroj: Wikipedie

Další odpovědi
annas

více

Nemyslím si nic. V anketě bylo vhodné uvést kolonku Jiná odppvěď.

Jen to, co se dovím v odkazech.

"Egyptská Velká sfinga není sfinga. Sloužila astronomům?

Velká sfinga – největší monolitická socha na světě – je jedna velká neznámá. Vždyť ani dnes v 21. století nevíme, jakým jménem ji staří Egypťané nazývali nebo před kolika lety ji její stavitelé vytvořil

  1. Dlouhou dobou se mělo za to, že byla postavena ve 3. tisíciletí př. n. l. K
  2. Vyvstaly i dohady o tom, že Sfinga fungovala jako astronomická pomůcka pro označení vycházejícího Slunce v den jarní rovnodennosti ve věku Lva (cca 10 450 př. n. l.), které protínalo přesně i souhvězdí Lva a byla tak jeho domem."

https://www.ces­tovinky.cz/cla­nek/egyptska-velka-sfinga-neni-sfinga-slouzila-astronomum