zjentek

Jak se říká nevyžadované poště, která ve velkém běžně koluje formou emailové komunikace?

Mám na mysli všechny ty zprávy typu:

  • namáčejte nohy v ostové vodě-
  • zpráva od papeže Františka!!!-
  • fakt je potřeba dávat pozor!!!!!-
  • popcorn-
  • živé sochy-
  • rhododendrony-
  • jak dobré jsou vaše oči-
  • zázvor v boji proti koronaviru-

…a mnoho a mnoho dalších zpráv, které obdržíme vesměs od nějakého přítele, kamaráda, příbuzného, známého…

Jde taky o spam? Nebo o jaký „modelo“ zpráv se zde jedná?

A podotázka: někdo na tom vydělává? Protože jiný smysl těchto zpráv mě vlastně ani nenapadá. A pokud ano, tak bych chtěl pochopit kdo a jak. Děkuji.

Další příklady:

  • Čech se přestěhoval do Ameriky a bydlí v krabici.-
  • Něco na odreagování! Úplná BOMBA!!!-
  • Rouška. Bez žehlení a praní.-

Keplere, tys načal i podotázku, na kterou tady nikdo NECHCE odpovědět. Mimo jiné, že „doporučení sledují zisk“. Ale jak? Jakým způsobem? To by mě fakt zajímalo. Řekněme, že si vytvořím své vlastní DOPORUČENÍ (třeba, že je dobrý máchat si nohy v octu a proč) a rozešlu VŠEM. Jak tady sleduji anebo generuji zisk? To vážně nechápu. Jsem ochotný pochopit ještě tak YT, když tam někomu kliknu na video, že cosi vydělá. Ale čím si vydělá moje sdělení o prospěšnosti octový lázně, který vůbec nikam a na nic neodkazuje, jako je tomu u většiny pošty, o kterou se zde zajímám? Díky.

Nejlepší odpověď
quentos

Pokud se jedná o falešnou poplašnou zprávu („fakt je potřeba dávat pozor!!!!!“), jde o tzv. hoax (samozřejmě jde o druh spamu).

Další odpovědi
marci1

Nevyžádaná pošta je spam, a jeho odnož je falešná poplašná zpráva – čili hoax. 🙂

anonym

Spam je nevyžádané sdělení masově šířené internetem.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Spam

Kepler

V podstatě veškerou nevyžádanou poštu můžeme označit jako spam. Patří sem reklamy, různá doporučení, desinformace, nabídky na seznámení od Ukrajinek a afrických sazí, apod. Když dostaneme přeposílané blbinky nebo srandičky od kamaráda a neobtěžuje nás to, posuzujeme to obvykle schovívavě. Reklamy, doporučení a desinformace sledují zisk nebo snahu ovlivňovat, ostatní je jenom zábava.

elkon

Když mám vše dobře ošetřeno, tak mě žádná taková pošta neobtěžuje. Pokud mě nějakou takovou hovadinu nepošle někdo z mých známých.

aliendrone

Jasný, jasný, ale…

Může mi někdo vysvětlit, PROČ se spamu říká „nevyžádaná pošta“?

Chápu, že jde o něco, co jsem si nevyžádal. Stejně tak ale nevyžaduji blahopřání k narozeninám nebo přípisy s fotografií auta „zaplaťte do 15 dní“ jen proto, že jsem překročil rychlost o strašlivých 13km/h. (to druhé nejen že nevyžaduji, ale dokonce to NESNÁŠÍM!!) Jak je to tedy s tím spamem? ;) :D :D

PendoLinoso

Jedná se o nevyžádanou poštu.

Dochy

Alien: Nemůže. Zkrátka to tak nějak vzniklo. Jako nevyžádanou chápeme ne tu, kterou nechceme, ale tu, kterou nějak ani nemáme důvod přijmout. Zkrátka někdo nám něco cpe o své vůli. Bylo by hezké nedostávat poštou třeba ani poštu typu parte… Ale si to představ: Jdeš takhle po ulici… Ááá nazdar Evo, jak se máš, to jsem rád že Tě vidím, vyřiď Jardovi ať se staví na panáka..... Co tys nedostal parte? Vždyť jsem Ti ho posílala. Před týdnem měl pohřeb…

aliendrone

Dochy>>> LOL! „Nazdar Evo, jak se máš, to jsem rád že Tě vidím, vyřiď Jardovi ať se staví na panáka…“

Tak TOHLE říci manželce/přítelkyni jakéhokoliv kámoše/známého, tak jsem IHNED mrtvola. Z nějakého (částečně) nepochopitelného důvodu všechny mají za to, že JÁ jsem příčinou každé nepřístojnosti či poklesku jejich partnerů. Přitom OPAK je pravdou, přicházím k tomu jako příslovečný slepec k houslím. To se někdo někde „zapomene“ a hned doma vysvětluje, že na něčem s aliendronem makali skoro do rána, takže u něj přespal. Jak já k tomu přijdu? ;) :)