Super guy

Jak se Josefu Mengelovi podařilo utéct?

Zajímá mě jak mohl Mengele utéct, když bylo Německo pod kontrolou spojenců atd…

Nejlepší odpověď
Pepa25

Je to popsáno na anglické wikipedii, překládám příslušnou pasáž:

Mengele uprchl z Gross-Rosen týden před příjezdem Sovětů přestrojený za důstojníka Wehrmachtu. V červnu 1945 byli zajat Američany. Ačkoli byl původně registrován pod svým vlastním jménem, ​​nebyl identifikován jako významný hlavní válečný zločinec kvůli zmatkům spojenců s distribucí hledaných osob a skutečnosti, že neměl obvyklé tetování krevních skupin SS. Byl propuštěn na konci července a získal falešné doklady pod jménem “Fritz Ullman”, později změněné na „Fritz Hollmann”. Po několika měsících na útěku, včetně cesty zpět do sovětské okupované oblasti, aby získal zpět své osvětimské záznamy, našel Mengele práci poblíž Rosenheimu na statku. Nakonec uprchl z Německa 17. dubna 1949, přesvědčen, že jeho zajetí by znamenalo soud a rozsudek smrti. S pomocí sítě bývalých členů SS použil "krysí stezku“ do Janova, kde získal pas od Mezinárodního výboru Červeného kříže pod jménem „Helmut Gregor“ a odplul do Argentiny v červenci 1949.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Josef_Menge­le#After_Auschwitz

led

Pomohla mu organizácia ODESSA (Organization der ehemalige SS-Angehöriger), ktorá sa zameriavala na tajnej emigrácii fašistických pohlavárov