Lukas27

Jak se dá předejít ekonomické krizi?

Odpovědi
Rokio

Nedá. Je to jedna ze čtyři fází ekonomického cyklu. Patří mezi ně expanze, vrchol, krize a sedlo.

Pepa25

To není úplně jednoduchá otázka – hned dva velikáni (Kuznets a Hayek) dostali za práce na ekonomických cyklech Nobelovu cenu. Střední proud současné ekonomie vidí ve zmirňování cyklů hlavní cíl makroekonomické politiky – fiskální i monetární. Fiskání nástroje jsou podpora klesající ekonomiky před vládní výdaje, monetární přes měnové nástroje (úrokové sazby nebo měnový kurz). Konkrétní nástroj závisí na manevrovacím prostoru těchto politik v daném místě a okamžiku (např. při nulových úrokových sazbám je problém je dále snížit apod.)

JežíšKristus

Dá se zmírnit masivním zvýšením vládních výdajů do ekonomiky. Tomu ale také musí odpovídat šetření zdrojů a tvorba úspor v době růstu, což u nás nebývá zvykem. Jediný důvod proč nás ekonomické krize nepošlou na mráz je ten, že má ČR minimální napojení na světový finanční trh (např. hypoteční krize v USA ovlivnila Čínu i Německo, ale u nás byl posun jen v jednotkách procent).
Co se týče ekonomické krize mimo ČR, třeba v těch USA, tak tam je fajn, když největší banky neinvestují peníze svých klientů do rizikových aktiv, problém je, když začne fungovat masivní sekuritizace, úvěry nesolventních klientů se zabalí do finančního nástroje který se dále přeprodá investorům, a problém je na světě. Doporučím film Inside Job, pěkně vysvětluje morální hazard bank (resp. jedinců na Wall Street a na Harvardu).

aliendrone

Rokio a Pepa25 mají v zásadě pravdu, lze ji odkládat, lze ji mírnit, ale zcela vyhnout se jí NEDÁ (za předpokladu zachování stávající ekon. modelu).

Cykličnost ekonomiky je v KAPITALISMU stejně přirozená, jako cykličnost dýchání u člověka. Fakt, že proces můžeme ovlivňovat na tom nic nemění. Když zůstanu u příměru, tak i člověka můžeš nutit zadržovat dech, můžeš mu ředit kyslík ve vzduchu, ale do nekonečna to nejde. A v ekonomice platí železné pravidlo – NIC není zadarmo a každá sranda něco stojí. Tudíž NUTNĚ nastupují procesy jako INFLACE (což je velice kulantní termín pro státně-systémovou ZLODĚJNU!), které ovšem nevyhnutelně systém oslabují, podrývají důvěru v něj a v konečném důsledku ZAHUBÍ! (není otázkou JESTLI, ale KDY) :(

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Tomáš1234

@Rokio

A teď jsme ve které fázi?

Já bych řekl, že teď jsme skutečně ve stavu, kdy předcházíme ekonomické krizi. To, co se tu aktuálně děje, nemá v historii obdoby a bez masivního dotování ekonomiky bysme byli aktuálně v hluboké krizi. A jelikož se centrální banky (resp. státy) vydaly na neprobádanou cestu, i její výsledek je jedna velká neznámá…

aliendrone

Tomáš1234>>> Tak jednoduše se odpovědět NEDÁ, právě díky existenci a užívání nástrojů ovlivňujících tento cyklus. Pochop, tyhle termíny a poučky vznikly ještě v dobách tzv. „zlatého standardu“, kdy bylo nepředstavitelné, že stát/emisní banky (pokud je zodpovědný a důvěryhodný) si „v případě potřeby“ natiskne další a další vagony papírků (potažmo OKRADE lidi)! ;) :)