hurij

Jak přestat být nezaměstnatelný?

Píšu sem, protože nemám nejmenší ponětí, co mám dělat.

Za dva týdny to bude rok, co jsem odmaturoval. Polovinu třetího ročníku jsme skoro vůbec neměli. Skoro celý čtvrtý ročník jsme strávili doma. Po maturitě jsem hledal práci, neúspěšně. Nebyl jsem na Erasmu, protože byla pandemie, takže nemám ani odbornou praxi. Nastoupil jsem na VŠ, ale nebyl jsem schopen se dostat zpátky do té studijní nálady, výsledky tomu odpovídaly. Nezvládl jsem ani první semestr. Od té doby hledám práci a snažím se to dohnat.
Odpovídám na nabídky práce, přizpůsobuji životopis každé nabídce, píšu motivační dopisy… ale ono nic. A už je to docela dlouho. Studoval jsem IT. Byl jsem jedničkář, odmaturoval jsem s vyznamenáním. Teď jsem troska. Troska, která nemá nejmenší ponětí, co má dělat. Nemám praxi, kvůli pandemii jsem ani neměl stáž. Nemám vlastně vůbec nic a asi jsem nezaměstnatelný. Abych našel práci, musím mít praxi. Abych získal praxi, musím mít práci. Je to celé k ničemu.

Nejlepší odpověď
quentos

V prvé řadě se zbavit negativních myšlenek. Tím, že o sobě opakovaně říkáte „Jsem nezaměstnatelný“, tu svou nezaměstnatelnost sám realizujete. Musíte si začít říkat opak a věřit mu. Doporučuju knihu „Jak si správně přát“ P. Franckha.
Příklad z nejbližšího okolí: dotyčný má jen maturitu, resp. několik let nedokončené VŠ. Rovněž zprvu nevěřil ve svou zaměstnatelnost (zdravotní omezení, rukama neumí a studoval humanitní obor, v němž je vysoká konkurence). Po několika letech tento svůj přístup změnil a umínil si, že si práci najde. Vyšlo to prakticky hned.

Další odpovědi
paul1

Kdysi bylo moderní heslo z jednoho slovenského filmu: VYDRŽAŤ.
Zkuste si ho opakovat a k tomu připojit např: „mám práci“.
Hodně úspěchů a vydržať!

Malvína

Je to těžké a chápu, že si připadáte zbytečný, ale ono je opravdu nutné změnit myšlení. Já jsem také nastupovala do oboru, kde chtěli praxi, kterou jsem neměla. Domluvila jsem si pohovor, kde jsem se zaměstnavatelem mohla debatovat a pochopil, že jsem schopna se rychle naučit, rozumím tomu, co po mně chtějí a samozřejmě jsem udělala dojem. Místo jsem dostala. A takhle to zkoušejte vy. Zkuste chodit na pohovory místo zasílání životopisů (pokud je to možné), ptejte se a komunikujte. Takto dokážete zaujmout více než z papíru, který dostávají mraky. Takto máte příležitost se předvést, zapůsobit a o vás si potenciální zaměstnavatel řekne “toho chci”. Komunikace “face to face” byla vždy nejlepší volbou ve všem.

Rokio

Můžeš vykonávat málo kvalifikovanou práci, dokud neseženeš něco lepšího. Přitom se můžeš dál vzdělávat jako samouk nebo chodit na rekvalifikační a jazykové kurzy.

nyjono

A zkoušel jsi hledat i v jiném oboru? Všude přece praxe potřeba není. Synovec pracuje v IT firmě a také nemá IT vzdělání. Začínal u T-mobile.
Každý úspěšný člověk ti řekne – vytrvalost, pravidelnost, systematičnost.

jirka F

Můžeš třeba roznášet noviny a letáky nevzdávej se.

jirka F

Souhlasím s Pepa25.

Pepa25

Když jsem zkoušel hledat nabídku práce „IT bez praxe“, tak nějaké jsou. Nevzdával bych to …