Oskarsson

Jak nejefektivněji eliminovat výskyt mikroplastů v lidském těle? Co konzumovat a hlavně z čeho?

Ahoj,

nedávno jsem četl článek, že míra mikroplastů v těle se za několik let rapidně zvýšila. Co můžu udělat pro to, abych tuto míru co nejvíce eliminoval. Stačí přestat pít z plastových lahví?

Nejlepší odpověď
Drap

Mít dost rozsáhlý pozemek, který neni do posud zamořen. Nejlepe na nějaké náhorní plošině a vše si pěstovat a produkovat sám, bez chemie , plast a podobně. Samozřejmě, že ten prostor musí mít i svou nezávadnou vodu. Víme že mikroplasty je zasažena i většina podzemních vod.

Další odpovědi
da ny

Samozřejmě. že nestačí.
Také jsem četla, že každý z nás za rok „zbaští“ jednu kreditní kartu 😉
Ale je to něco zbytečného, čeho se člověk velmi snadno vyvaruje.
Nic zabaleného (nikdy) v plastu, pít, konzumovat z plastu.
I ty "nej"bezpečnější plastové láhve (sport a pomocníci v domácí kuchyni něco uvolní (z přednášek profesorů RNDr. z PřF).
Nic koupeného v plastu (též celofán).
Vše jen do skla nebo papíru, látkových sáčků..)
A stekně něco vdechnete ......

marci1

Mikroplastům se bohužel nelze zcela vyhnout. V poslední době byly odhaleny ve vodě, vzduchu, rybím mase apod. Nicméně existují možnosti, jak jejich usazování v organismu co možná nejvíce eliminovat.

1. Sledujte, kolik ryb ulovených v oceánu jíte. Mikroplasty se do vašeho organismu často dostávají potravou. A oceán je plný mikroplastů, které s potravou konzumují ryby, usazuje se v jejich mase a takto doputuje na váš stůl. Do vašeho těla.

Mořské plody ale nejsou jediným viníkem. Mikroplasty obsahují i potraviny jako kuřecí nugety, rostlinné nugety, steak ze svíčkové a další bílkoviny. Jelikož se bez bílkovin obejít zcela nemůžete, je lepší sáhnout po kuřecích prsou, vepřové panence či tofu, které mikroplastů obsahují méně.

2. Zvažte, z jakého materiálu je vaše oblečení a zda je vhodný pro denní nošení. Hlavním zdrojem nanoplastů v našich řekách i dýchacích cestách je podle Kizzy Charles-Guzmanové, generální ředitelky Centra pro environmentální zdraví, právě oblečení. Podle odhadů asi 70 % veškerého oblečení je vyrobeno z plastových materiálů. „Při výrobě, praní, ale i nošení tohoto oblečení se uvolňují drobná plastová vlákna do vody a do vzduchu,“ dodává odbornice.

3. Nepoužívejte plastové krabičky na jídlo a neohřívejte si v nich pokrmy v mikrovlnné troubě. Pokud jste příznivcem plastových obalů, ve kterých si nosíte jídlo z restaurace, zpozorněte. Možná si s dobrotou k obědu servírujete dezert v podobě mikroplastů. Krabičky na jídlo z tohoto materiálu často uvolňují mikročástice plastu do potravin, které pak konzumujete. A pokud si v krabičce z plastu jídlo ohříváte v mikrovlnce, škodlivých látek se uvolňuje ještě víc.

4. Vybírejte si opakovaně použitelné láhve na vodu. Všichni už vědí, že plastové lahve od pití zamořují planetu, málokdo ale tuší, že se z nich, protože jsou připravovány nejlevnější technologií, uvolňují nano- a mikroplasty do pití, které si z nich dopřáváte. Proto volte kovové nebo skleněné lahve, ve kterých vaše pití navíc vydrží déle studené.

5. Pozor na věci denní péče. Mikroplasty se mohou vyskytovat i v deodorantech, pleťové i tělové kosmetice. Zatím jen u některých přípravků na etiketě najdete informaci, zda daný produkt mikroplasty obsahuje a uvolňuje. Ale proč byste třeba hřeben nemohli mít dřevěný?

Mikroplasty jsou všude kolem nás. Filtrovat vzduch, abyste zamezili tomu, že se budou usazovat ve vašem těle, asi nebudete. Přesto můžete výrazně snížit jejich přísun. Na to myslete, až si budete kupovat další drink v PET lahvi nebo tvrdit, že ohřívání oběda v plastové misce je rychlé. To možná ano, v žádném případě však není zdravé.
🙂

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/clanek/ze­na-zdravi-mikroplasty-jako-riziko-dnesni-doby-jak-minimalizovat-jejich-usazovani-v-organismu-40468141

Ametyst

Paradoxně čím víc budeme recyklovat, tím hůř na tom budeme z hlediska už jednou použitých plastů. Na to nemusí být nikdo expert, aby pochopil, že použité plasty nebudou stejně kvalitní jako ty nové. Vymývají se z nich zdraví škodlivé složky jako změkčovadla, barevné pigmenty, atd.
Pokud to jde, koupím potraviny ve skle.
Bohužel i léky a doplňky stravy jsou vyráběny s mikroplasty, které jsou nosiči účinné látky. Prostě nemůžeme vyhrát. Jenom se snažit pravidelně detoxikovat tělo.