dgfdgf

Jak můžu co nejpřesnějc zjistit, jak vzniklo moje příjmení? Nejdřív bych musel nejspíš znát svůj rodokmen.

Internet je plnej obecnejch rad, třebaže Novák byl novej usedlík, ale konkrétnějc to asi nezjistím, že? To bych asi musel znát svůj rodokmen daleko do minulosti, abych věděl, kdo se tak jmenoval první a proč ho tak nazvali.

Doplnění: Na hodně podobnejch otázek ostatním odpovídáte, ale mě ne. Začíná mi připadat, že proti mně něco máte.

Nejlepší odpověď
annas

Je to příjmení, kterých je u nás hodně. Když se někdo přistěhoval
do obce, získal příjmení Nový, Novák, případně Novotný = staročesky nový.
Zda příjmení Novotný či Novák pochází z rodiny matky nebo otce zjistíte z genealogie, pomůže matrika, tedy až k prvnímu předkovi, který toto příjmení získal a v kterém místě.

Třeba podle povolání vzniklo příjmení Mlynář, Sklenář Kolář, z křestního jména Marek, Matěj, Ambrož . na základě vlastností, Šilhavý., Švidroň.

Např. příjmení Zadina – dotyčný pracoval s odpadem při mlácení obilí, nebo bydlel někde vzadu za něčím domem, , nebo na konci obce

Pokud máte zájem dovědět se původ nějakého příjmení, mohu zjistit podle knihy Naše příjmení od D. Moldanové, pokud je do své knihy zařadila. Napište, už sem moc nechodím, na otázku jsem nenarazila.

Ale z kterého místa příjmení pochází zjistíte jen z rodokmenu. Někdy se příjmení lišila tvarem – např. Marek, Mark, Marka – stejný původ ze jména evangelisty Marka,
Toto jméno má původ z latinského Mauricius = ´bojovník.

Další odpovědi
Drap

Pokud nemáš zela výjímečné přijmení, tak ta příjmení vznikala podle ně+čeho a dají se odhadnout z čeho a jak. Při tvorbě rodokmenu se může hodně zjistit. Někdy docházelo ke změně jen tím, že už tam podobné příjmení bylo. Poté, co každý už musel mít příjmení, Na menších sídle vznikala pouze ptostým označením, aby se vědělo o koho jde. Na vesnici žilo 10 Václavů a i když příjmení povinností nebylo museli se nějak rozlišit. Jeden byl Řezníček, další Sedlák, jiný tase třeba Kovář a podobně. často také vzniklo příjmení na základě povolání. Další vznik zapříčinily samotní faráři, protože ti vedli matriky. Dost často to byli třeba Němci, tak občas jména komolili, záměnou písmene a podobně. Já osobně jsem v rodokmenu zjistil, že jeden můj předek přišel na začátku 17 století do jednoho místa na Moravě a ve všech dalších zápisech je veden pod jiným jménem než měl jeho otec. První čtyři písmena jsou stejná, zbývající dvě jsou nahrazena třemi jinými písmeny.
V městech vznikala občas příjmení i na základě domovních znamení na domech měšťanů

Pan Albert

Můžeš zkusit napsat do pořadu O původu příjmení, co vysílá Český Rozhlas Dvojka.

Kelt

Tak za prvé – já také se setkávám s tím, že mi na mou otázku nikdo neodpoví.
A původ jména je třeba hledat v historii, na matrikách a podobně. Já jsem například zjistil, že došlo ke změně příjmení od dob mého prapradědečka, zvukově stejné, změnil se pravopis. V příjmení je třeba povolání, vlastnost, nebo původ.

_Bůh_

Tak aspoň, že ti to došlo.

dgfdgf

A co jde? Snad nebudete jako hodně ostatních zdejších uživatelů a odpovíte.

dgfdgf

*A o co jde?

dgfdgf

Čekal jsem, že budete odpovídat jinde a tady už ne.