dust8

Jak mít co nejkrásnější sny, bez těch trapných nočních můr?

https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2012/12/14/11/36/swir­ls-69963_1280.jpg

Odpovědi
quentos

Přečti si knihu „Spánek je umění“ Shawna Stevensona.
Ve zkratce to nejdůležitější:

  • péče o kvalitní spánek začíná už ráno: po probuzení si zacvičit, zaběhat… zkrátka vyvíjet fyzickou aktivitu. Naopak s náročnější fyzickou aktivitou pokud možno přestat nejpozději v poledne. (To mě vždycky baví, kolik na své večerní /klidné!!/ procházce potkávám joggerů, kteří si myslí, bůhvíco tím nedělají pro své zdraví.) Jedinou výjimkou je sex, ten je prý prospěšný kdykoli.
  • pokud možno chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu (plus minus půl hodiny). Potřebuješ-li jednorázově velmi brzy vstát, lépe na to tělo dopředu postupně připravovat (chodit spát čím dál dřív – nenápadně po čtvrthodinách večerku posouvat).
  • zhruba 3–4 h před spaním už se mozek připravuje na spánek, takže po tu dobu nejíst, nepít povzbuzující nápoje a neřešit žádné problémy. 1,5 h před spaním vypnout veškeré zářící přístroje (PC, televizi) nebo se alespoň uklidit z jejich dosahu – dáz si tzv. digitální detox. Ideální je si číst, povídat si (stále ovšem platí nic neřešit) nebo – vůbec nejlepší – jít na procházku, nejlépe do přírody a naboso. Kontakt bosých nohou se zemí (nejlépe po dobu alespoň 15 minut) rovněž zlepšuje spánek.