CTTON

Jak lidi zmanipulovat tak, aby udělali to, co člověk chce?

Lze to, nebo nikoliv?

Nejlepší odpověď
annas

Na to téma najdete v archivu dost otázek včetně konkrétníhc příéklasdů

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=nejv%C4%9Bt%C5%­A1%C3%AD%20ma­nipul%C3%A1tor­%20

Nevím, zda jste se setkal s metodou cukru a biče. Takto začíná manipulátor.. Zpočátku je hodný, maže med kolem pusy, proč je to či ono dobré, výhodné.

Když získá důvěru svého protějšku, místo cukru používá obrazně bič. Dává příkazy, který dotyčný třeba ze strachu v či nejistoty vykonává.

Manipulátor dobře vycítí, na koho si může troufnout. Jeho „neviditelná ruka“ dotyčného dostane tam, kam chce, aniž si to hned uvědomí.

Manipulátor působí na city, dělá ze sebe oběť, všichni mu křívdí, ale nebere ohledy na druhé atd. Někdy dává i drobné dárky, nešetří slovy chvály, ale chce revanš.

„Manipulace je ovlivňování za účelem svého osobního prospěchu. Motivace je ovlivňování za účelem společného prospěchu.“ — Fred Smith

Zdroj: https://citaty­.net/temata/ma­nipulace/

Takže je třeba si uvědomit, proč někdo jiného ovlivní, proč mu často vyhrožuje. a ten druhý plní jeho „rozkazy.“.

Předvolební kampaň. – sliby jsou chyby.

„Kdo sežene více peněz na volební kampaň, zvítězí, neboť voliči nabudou dojmu, že je dokáže obstarat i pro ně.“ – Jan Sobotka

Další odpovědi
Edison

Samozřejmě, že to lze. Historie je plná příkladů. V zásadě na manipulaci davů stojí lidstvo a to od nepaměti.

Mimochodem… máš to tu milionkrát zodpovězeno.

Drap

Samozřejmě. Podívej se kolem sebe a najdeš mnoho příkladů. Vezmi si za vzor třeba Mináře

quentos

Vzpomeň si na politiky. Co dělají před volbami?

elkon

Je to prasárna, problém je, když tomu někdo věří, ten je pak v …Slabší kusy nechají sebou manipulovat.Rozumně uvažující člověk s přehledem, se zmanipulovat nedá.

Roman71

Je to smutné, ale lze.. existují na to i odborné publikace.
Tímhle psychologickým „oborem“ se zabývá takzvané „sociální inženýrství“.

Zdroj: https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=soci%C3%A1ln%C­3%AD+in%C5%BE­en%C3%BDrstv%C3%AD+kni­ha

Lečo

Přesvědčivost, milý pane, přesvědčivost. Není to nic složitého. Stačí jen trocha toho umu v mluvení tak, aby se to lidem líbilo. Samozřejmě ne všem, vždy jsou šťouralové, kteří vám na váš pokus neskočí, ale když zvládnete mluvit tak, že i potenciální negativa zvládnete okecat jako pozitiva, spoustu lidí to přesvědčí. Pokud je někdo lehčího myšlení, je to pak jednodušší, protože vám mnohem snadněji uvěří a skočí na špek. Takže ano, lze někoho manipulovat. Někoho lépe než jiného, ale lze všechny.