Super guy

Jak je možné, že Kanadě vládne Alžběta druhá, když Kanada je úplně jiný stát?

Nejlepší odpověď
annas

Souvisí to s historií.

"V čele Kanady stojí britská královna Alžběta II., to je tradice, která zbyla z dob, kdy byla Kanada britskou kolonií. Dnes je členem Commonwealthu (sdružení Velké Británie a jejích bývalých kolonií a dominií).

Do tohoto společenství patří mimo Kanady ještě 52 dalších zemí, například Malta, Kypr, Austrálie, Nový Zéland, Indie nebo Jihoafrická republika.

Královnu v zemi zastupuje generální guvernér, v současné době guvernérka Michaëlle Jean. Ta byla určena přímo královnou. Je teprve třetí ženou a první černoškou, která zastává tento úřad."

https://kanada­.orbion.cz/

--
Můžete si přečíst, jak to všechno bylo – Dějiny Kanady
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C4%9Bjiny_Ka­nady

Další odpovědi
Pepa25

Současný stav vznikl v rámci dekolonizace Britského impéria. Pro zjednodušení je možné to brát tak, že Austrálie, Kanada atd. přijaly jsou část svého právního řádu smlouvu (viz odkaz), která mluví o královně jako „Head of the Commonwealth“ a toto pořád platí. Samozřejmě tyto státy mohou od z Commonwealthu vystoupit (udělalo to Zimbabwe v r. 1980).

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Statute_of_Wes­tminster_1931

Drap

Platí to co napsala Annas, snad jen doplním, že královna se v podstatě nijak nepodílí a nezasahuje do jednání a rozhodování Kanady, Austrálie a dalších. Je tedy spíše pro tyto státy jen čestnou královnou určenou tradicí.

Dochy

Jen mně tak napadlo (a ne poprvé) je tady nějaký prostor pro to, aby (bez opuštění Commonwealthu) např. Kanada vyhlásila válku Austrálii?? 😉