Gus_Fring

Jak fungují rekombinantní DNA adenovirové vakcíny?

Jsou to např. vakcíny od Astrazenecy, Sputniku, nebo Janssen. Jak zjednodušenně fungují? Jak fungují mRNA jsem na internetu našel, ale rekombinantní DNA adenovirové ne.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
namesicznik

Tento druh vakcín používá jiný oslabený nepatogenní virus jako vektor neboli nosič. V případě vakcín proti onemocnění COVID-19 je takovým virem nejčastěji adenovirus, který je upraven a slouží jako vektor potřebné genetické informace. Geneticky upravený adenovirus se dostane do buněk, které pak na základě vnesené genetické informace produkují proteiny koronaviru. Jako reakci na tyto proteiny začne tělo generovat bezpečnou imunitní odpověď. Nevzniká tedy onemocnění, ale je stimulována imunitní odpověď, která chrání příjemce před budoucími setkáními se skutečným virem.

Paradoxní problém těchto vakcín je v tom, že tyto vektorové vakcíny mají jednu zásadní nevýhodu. V momentě kdy ji použiješ vzdáváš se možnosti použití vektorové vakcíny do budoucna. Dejme tomu, že třeba za 10 let vznikne vektorová vakcína proti rakovině a u tebe už vakcína fungovat nebude, protože tvé tělo si bude produkovat protilátky proti vektoru.

Další odpovědi
elkon

Už jsem to sem jednou dal, je tam vždy popis a vlastnosti vakcíny. https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/devet-koronavirovych-vakcin-v-prehlednem-srovnani/r~7955250­e81ad11eba22a­ac1f6b220ee8/?ut­m_source=volnyH­P&utm_medium=dy­namicleadbox&ut­m_content=d1-sport&utm_ter­m=position-0&utm_campaig­n=Aktualne%20