Boy 13

Jak funguje telefonování přes internet?

Například přes aplikaci Whatsapp, Skype nebo Messenger? Jakto, že když jsem např. na letišti v New Yorku, pouze se připojím na wifi, vytočím kamaráda a ta aplikace mi dokáže spojit s kamarádem v Praze ve vteřině a můžem spolu telefonovat ba i přes webkameru? jak ta aplikace ví, kam ten mobil ,,nasměrovat" k jakýmu wifi routeru jsem připojen já v New Yorku a můj kamarád v Praze, jak? a proč to poskytuje Whatsapp nebo Skype hovory nebo videohovory a chaty zdarma? nevadí to třeba operátorům, že lidi nevyužívají roaming a volají přes internet? díky.

Nejlepší odpověď
Justin1

Tyto hovory probíhají přes nějaké servery. Tou cestou, kterou se k serveru obsluhujícímu hovory připojíš, dáváš serveru i ostatním připojeným lidem vědět, že jsi online, a touto cestou k Tobě mohou putovat jejich volání nebo k nim Tvoje volání.

Další odpovědi
Dochy

Každý účastník je přihlášen v daném systému (hned po připojení aplikace do sítě). Servry dané sítě si udržují přehled o všech aktivních uživatelech vč. jejich plné adresy pro případné zavolání. O případné propojení podle konkrétních adres se postará síťová infrastruktura.

Vojta24

Dochy a Justin vypíchli podstatu směřování dat a adresace volané strany já jen doplním odpověď na podotázku, zda to operátorům nevadí. Samozřejmě že vadí a vždy jim to vadilo, jenže uživatelé to chtějí použíat a operátor jim to prostě nemůže zakázat. Může jen prodražovat datové balíčky aby to znevýhodnil, což běžně dělá, máme ty nejdražší datové tarify v Evropě, rozhodně v porovnání třeba se sousedním Německem je předraženost dat u operátorů hodně znatelná. Operátoři se tím snaží v podstatě omezit využívání právě takovýchto služeb.

Postupem času ale začínají i naši zaostalí operátoři prodávat balíčky neomezených volání a sms, čímž vlastně konečně uznali, že by i tyto formy komunikace měly být zpoplatněny měsíčním paušálem stejně jako všechny odstatní datové přenosy bez ohledu na přenesený objem zpráv a čas. Je totiž nemožné konkurovat paušálně zpoplatněným službám, zaostalými smskami a mmskami zpoplatněnými jednotlivě – snad už to operátoři pochopili.