Sjømann

Jak by vypadal hypotetický postup jak se stát pro společnost neviditelným? Nebo je to jenom bujná fantazie?

Pokud by se člověk rozhodl, že se chce stát neviditelným, jak by měl postupovat, dle kterého případného návodu?

Odpovědi
Disraeli

Předpokládám, že myslíš právní hledisko, kde z pohledu státu nebudeš jako subjekt z toho právního aj. hlediska vůbec existovat (jako občan, osoba atd), nebudeš nikde vedený a z pohledu státu (úřadů, insititucí,..) prostě nebudeš.

1-Můžeš se stát „apolitou“ – tj. bez státní příslušnosti. Obecně se to bere jako bezdomovectví (ale teoreticky to nemusí znamenat, že nemáš domov nebo finance… jak si klasicky představujeme bezdomovce jako otrhance, žebráka na ulici). Hypoteticky bys mohl zbohatnout (jako občan některého státu) a pak se zbavit občanství jako i všech závazků vůči států… Tím pádem bys asi nemohl nic vlastnit (alespoň nic jako dům/pozemky, mít bankvovní účet atd). Každopádně dům bys mohl mít přes nějakou firmu/spolek tu bys sice nemohl vlastnit, ale využívat en dům skrze ní bys určitým způsobem mohl), přes rodinu, peníze bys měl v hotovosti z dřívějška atd. A nejsem si teď zceal jistý, jak to je z hlediska vlastnictví/majetku a žádné státní příslušnosti. Určitě by se našly způsoby, jak bys mohl vlastnit/mít i ty důležitější věci, aniž bys byl měl státní příslušnost.
Občanství si můžeš změnit (a doporučoval bych ti to, je to lepší alternativa než „neexistovat“… myšleno tak, že můžeš žít v lepším státě, kde budeš jeho plnohodnotným občanem) nebo se ho jen vzdát.
Pokud nejsi ekonomicky činný, nežiješ nalinkvaný život, neplatíš povinné poplatky/daně, tak už de facto nejsi občan a ani nemůžeš být (plnohodnotunou) součástí oné tzv. civilizované společnosti. A je z tebe bezdomovec (v tomto přípaedě takový, jaké potkáváš na ulici).

2-Být bohatý a smazat se ze všech rejstříků, databází a podobně; vymazat se jako občan (pomocí úplatků, hackerství a jinak). Pak můžeš žít „ve stínu“ společnosti.
Nebo třeba fingovat smrt;, mít falešné totožnosti (a tu pravou jako „mrtvou/neexis­tující“).

3-Pokud ti jde o skutečnou neviditelnost, tak to zabrouzdej do okultismu, nadpřirozena a duchovna. ;) Anebo do vývoje technologií, které se tímto zabývají.