hapiky

Foton, nebo elektrika? Co je rychlejší?

Myslet si, že rychlost fotonu nelze překonat je už překonané, nebo na spadnutí (např. rozpínání vesmíru apod.)
Jaká je ale rychlost el.napětí? To znamená, jak dlouho trvá přenos el. energie např. k zákazníkovi?

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud vím, nepřekročitelnost rychlosti fotonu nebyla nikdy zpochybňována. Kosmogonické teorie o vzniku vesmíru trpí mnoha nedostatky a nejastnostmi, jako že vesmír vznikl Big bangem z jediné singularity apod. Foton má nulovou klidovou hmotnost, jíndy než při pohybu tedy neexistuje. Něco jiného je rychlost šíření světla v opticky hustších prostředích, jako je voda nebo skleněný optický kabel. Tam se opravdu šíří pomaleji, ale jen proto, že musí absolvovat delší dráhu (odrazy, ohyby). Jinak je jeho rychlost stále stejná a rychlost pohybu elektronů je mnohem nižší.

Další odpovědi
Dochy

Tak rychlost světla ve vakuu opravdu zatím nic nepřekonalo.
Ale s Keplerem a jeho šířením světla v opticky hustších prostředích jednoznačně nesouhlasím. Světlo i bez odrazů se v plastu či skle šíří podstatně pomaleji než je jeho rychlost ve vakuu. Je zda na cca 70% c. Proto, pokud jde o vedení signálu kabelem, může být metalické vedení rychlejší než optické. Rychlost šíření el. signálu je dána především vlastnostmi dielektrika kabelu a pokud si dobře vybavuju může se pohybovat v rozmezí cca 60–90% c.

paul1

Elektrický signál se šíří vodičem skoro rychlostí světla.
Nejnovější poznatky k této problematice, cituji:
Teď zkuste uvažovat prostorově v 3D. Vybavte si jádro a kolem něj krouží ve valenčních sférách nějaké ty elektrony. Jenže pohyb elektronů mezi valenčními dráhami (orbity) na vyšší se nekoná tím, že přeskočí. Ne, tento elektron prostě zmizí na své původní dráze a naráz se objeví na té vyšší. Prostě zmizí z tohoto prostoru a naráz se objeví jinde. To jsou nejnovější poznatky z kvantové fyziky a tak je potřeba se i naučit uvažovat. Tedy největší legrací je, že ten elektron se nepřemisťuje po nějaké dráze, ale skokově se zhmotní jinde.Pokračujme dál. Vezměme si rychlost proudu a rychlost elektronů, o kterých jsme se bavili výše. Když zapneme nějaký spotřebič, ihned je reakce, i kdyby ten spotřebič byl vzdálen tisíce kilometrů. Z toho budeme usuzovat, že elektrické signály, všimněte si, že nepoužívám tok elektronů, ale elektrický signál-vzruch se šíří vodičem téměř rychlostí světla (300 000km/s). Tedy elektrický signál nebo-li vzruch.

Zdroj: https://energi­eupramene.blog­spot.com/2012/02­/o-elektrine-trochu-jinak.html

quentos

Elektrika? Jako tramvaj? Ta se neblíží rychlosti fotonu ani zdaleka…

Dochy

paul1: tohle v makrosvětě neplatí. ve vodiči se elektrony pohybují poměrně zanedbatelnou rychlostí – tuším, že se uvažuje o řádově o centimetrech za sekundu. To co se reálně šíří je elektromagnetické pole, které přenáší energii od jednoho elektronu k druhému a nutí jej k pohybu. Pro to elektromagnetické pole je ale právě zásadní vlastnost dielektrika obklopujícího vodič. Reálný důsledek: signál v koaxiálním vedení se (v závislosti na použitém dielektriku) šíří zhruba těmi rychlostmi co jsem popsal (cca 0,6–0,9c)