Filip84

Drží dívka, která kráčí v kostel v roce 1860, v hnátách placatý přístroj?

Na fotce je obraz Ferdinanda Georga Waldmüllera (1793 – 1865), který se zove Očekávání.

Na první pohled není na obrazu nic zvláštního: dívka údajně kráčí v kostel, mladík na ni čeká schovaný v křivině, aby jí daroval květ. Docela běžný výjev té doby, konec konců, nebyl by až tak divný ani dnes. Dívka v rukou drží modlitební knihu, no a asi se modlí, že, když kráčí v kostel.

No, na první pohled jistě, proč by ne. Ovšem napadlo by vás držet, po cestě, knihu v ruce stejným způsobem jako placatý přístroj, tj. s palci „na displayi“? Dobře, může být, že má vlastně dívka ruce sepnuté k modlitbě, ale poněvadž v nich drží modlitební knihu, tak ty palce jsou, jak jsou. Prosím, může být, co by nemohlo. Ale proč by dívka, kráčejíc v kostel, držíc v hnátách modlitební knihu a modlíc se, do ní čučela s takovým zaujetím? Tak, sakra, buďto se modlí, a pak je zaujatá do něčeho úplně jiného a někam úplně jinde, nebo nedrží v hnátách modlitební knihu, ale něco úplně jiného, něco, co my vídáme dnes kolem sebe na denním pořadu, a pak je její zírání do té „modlitební knihy“ poněkud racionálněji uchopitelné.

Mohl mít autor obrazu nějaké vise? Mohl na tomto obraze ztvárnit něco, co mu hlava nepobrala? Vžijte se do člověka, na tu dobu už relativně kmeta, který by viděl záblesk výjevu z dnešních dní, třeba z Vídně nebo tak něco. Oděv mu v hlavě neutkví, tedy utkví, ale pravděpodobně ne se všemi detaily, a už vůbec nebude mít odvahu a důvod ho zvěčnit na plátně – nikdo by nevěřil a draze by zaplatil ten, kdo není v tu věc zasvěcen. Takový člověk by vůbec nechápal, proč dnešní člověk takto divně drží v ruce nějakou „knížku“, a ještě do ní čučí s takovým zaujetím. Tak?

Opravdu dívka kráčí v kostel, v ruce má modlitební knihu a modlí se, nebo je to dobové ztvárnění dnešních dívek s placatým přístrojem v hnátách?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ferdinand_Ge­org_Waldm%C3%BCller

Odpovědi
Rocker

Drží v hnátách modlitební knihu.

Především dívka nemá hnaty,ale ruce.A v těch drží modlitební knížku,co asi jiného,kdyz jde do kostela.
Mimochodem je to krásný obraz.

quentos

Mladík čeká NA NI, nikoli „na ní“, to je diametrální rozdíl. Kdyby čekal na ní, už by byly v průběhu intimní radovánky a nemusel by vymýšlet šaškárny.