FlAsh_7

Co znamená pojem „škrt v rozpočtu“?

Odpovědi
Lgee

Že se nějaká položka v rozpočtu škrtne.

quentos

Záleží na kontextu.
Jde-li skutečně o rozpočet, škrtne se nějaká položka, aby se ušetřilo.
Běžněji se říká „škrt/čára přes rozpočet“ – přeneseně došlo ke zmaření něčích plánů.

marci1

Zrušení předpokládaných finančních výdajů. 🙂

Midoc

Někdo udělá čáru přes rozpočet?

aliendrone

Jde o redukci, popřípadě zrušení některé výdajové položky, jejímž účelem je vybalancovat rozpočet například pro snížení deficitu apod.
V Česku se typicky velmi často škrtá na „nepotřebných“ věcech (policie, doprava, školství, důchody apod.), zřídka na „nezbytných“ věcech (ekoteroristé, umělci, obecně bezcenní darmožrouti). :(

Velmi úzce s tím souvisí tzv. „restrukturalizace rozpočtu“, což je systémová rozpočtová změna. Nebudu rozebírat „ekonomické kydy“, v praxi to téměř vždy znamená přenesení výdajů ze strany státu na občana.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.