Kelt

Co znamená znalost not? Znáte noty, nebo ne?

Mnoho vynikajících hudebníků říká, že nezná noty. Co to vlastně znamená? Přece notovou osnovu musí znát každý, který absolvoval 5. třídu ZŠ. A jsou hudebníci, kteří slyší melodii, motiv a okamžitě dovedou tvořit variace na dané téma. Tak jak to vlastně je, jak tomu mám rozumět? Děkuji.

Nejlepší odpověď
orwell

Ke hře na nějaký hudební nástroj není bezpodmínečně znalost not nutná, ale sám si ji nějak neumím představit, pokud to člověk myslí s touto činností vážně. Zejména v začátcích, kdy je třeba postupovat metodicky podle učebnic-tzv. „škol“. Nedovedu si představit klavírního virtuosa, jak se připravuje na hodinové vystoupení studiem díla, které nikdy nehrál a nezná, pouze podle sluchu. Později při praktické hře člověk stejně nestíhá při čtení not si uvědomovat jejich názvy, ty ruce reagují na grafické symboly v partu automaticky. Není možné stíhat pojmenovávat jednotlivé noty (byť pouze v mysli) v akordech jdoucích v rychlém sledu za sebou (třeba v osminách), to nikdo nemůže zvládnout. Existují však hudebníci s mimořádnou sluchovou pamětí, absolutním sluchem a improvizační schopností, kteří dokáží i bez not neuvěřitelné věci. Ale těch je velmi málo. Navíc pochybuji, že dokáží zahrát obsáhlejší skladbu vícekrát po sobě stejně. Já sám jsem se noty naučil v dětském věku v ZŠ a později se zdokonalil v hudební nauce v LŠU. Přiznávám ale, že dost věcí mi už z hlavy vypadlo.

Další odpovědi
Kepler

Většina vynikajících hudebníků mimo klasického žánru („vážná hudba“, stará hudba obecně) opravdu notový zápis neznají. Jsou to přirozené talenty, které to mají v uchu a mají hudební cítění. Hrát na nástroj se taky většinou naučili sami. „Znát noty“ je nutné např. tehdy, když máš něco zahrát, aniž bys to někdy slyšel. Anebo máš potřebu své dílo zapsat i jinak, než prostřednictvím CD. Je to písmo hudebníků.

xxx3

Ano, v oblasti populáru řada hudebníků noty nezná (nejde o to, že by je nepoznali, spíš o to, že je neumí aktivně používat). Schopnost číst a psát také není automaticky navázána na používání jazyka. Není to ale tak, že každý, kdo se pohybuje v populáru, tak nezná noty. Pokud chce někdo být třeba muzikálovým hercem a nastudovat svou roli, aniž by měl k dispozici osobního "přehrávače, tak je dobrá znalost not vysoce žádoucí. Jistě existují i dobří muzikanti, kteří noty neznají, nicméně pro každého muzikanta je to výhoda a osobně nevím o nikom z muzikantů, kdo by to neoceňoval jako vysoce praktickou věc.

PořádSmutná

Profesionální hudebníci noty znají. Populární zpěváci nemusí, protože píseň za ně může složit někdo jiný a oni ji jen odzpívají. To jsou lidé, kteří v životě nenavštěvovali konzervatoř. A pokud jde o znalost not dětí na ZŠ, tak to záleží od konkrétního učitele a určitě ne každý noty učí. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že na hudebce jsme si jen pouštěli písničky a četli z učebnice. Noty umím díky ZUŠce.

Pixma

Říkají ti něco The Beatles? Tak ti neznali noty!