zvonisek

Co to znamená, když se řekne: „Obr přišel pouze v pantoflích, byl tuze malé postavy, slintal celý den“?

To znamená, že to vlastně není obr, ale normální člověk? Nebo se jedná o obra? O trpaslíka?
Byla to jedna pohádka

Nejlepší odpověď
ivzez

Podle mne to mělo vyplynout z kontextu, který tu neuvádíš.
Myslím si, že šlo o obra, který byl na obra tuze malé postavy.
(Že nešlo o člověka ani o trpaslíka.)

Mít tuze malou postavu ve srovnání s ostatními obry nemusí
znamenat, že jeho postava byla stejně velká/malá jako postava
člověka nebo trpaslíka.

Další odpovědi
annas

Vypadá to, že jste větu vytrhla z kontextu, takže nedává smysl.

Obr malé postavy? Vždyť pohádkový obr je neobyčejně vysoké a silné postavy.

Takže by mohlo jít třeba o malého obra, tedy dítě obra. Malý obr = nedospělý obr.

Nebo dítě, které je nadměrně silné, malý neotesánek, takže jde o zveličení – srovnání s jiným dítětem jeho věku.

Normální člověk, pokud jde o výšku, může být nazývaný trpaslíkem nebo obrem nad či pod určitou hranici výšky. Používá se jako nadsázka.

Malý obr je třeba i mládě slona. Králík obr, který je mnohem větší než běžný králík.