zjentek

Co se starýma knihama?

Nechce se mi je někomu darovat ani dát do antikvariátu za 5 Kč. Jsem z Prajzké, máme s tím trochu problém.
Spíše bych si přál, aby mi nějak sloužily, ale nemám správný nápad. Některé už mám jako podložky pod paletami, které slouží jako nábytek a na spaní. Ale ještě mám knih moc!

Nejlepší odpověď
Kepler

Já jsem nepotřebné knihy (nebyly ani moc staré) věnoval knihovně a ta je pak nabízela zdarma čtenářům. Knihy by se měly dál používat k tomu účelu, pro jaký byly napsány, rozhodně ne jako nějaký materiál k nedůstojnému použití.

Další odpovědi
orwell

Záleží na tom, zda se jedná o beletrii, odbornou literaturu, učebnice,… Je zde ještě možnost darování nějaké škole. Některé staré odborné knihy jsou stále ještě použitelné při získávání základních znalostí z různých oborů pro svou přístupnou formu výkladu. Jinak už pak snad ten antikvariát.

johana 56

Zřiďte si malou soukromou půjčovnu za přijatelný poplatek. Knihy budou užitečné jak pro zájemce, tak pro ‚strýčka Skrblíka‘.
I ti z Prajzké by si měli uvědomit, že knihy jsou zdrojem získávání vědomostí a podle toho by se s nimi mělo zacházet. Jejich používání jako poklad pod palety je nehorázné barbarství!

Nuk nuk

Zkuste Bookcrossing nebo Knihotoč. Sice mám dojem, že t ov ČR až tak moc nefunguje, ale mně to připadá jako dobrý nápad, sama to využívám.

anonym

Bude zima, zatopit…

marci1

Už jich mám doma tolik, že jsem se je také snažila je „udat“. Bohužel marně. ☹
A na tvůj dotaz, jestli knihama nebo knihami, správně je knihami. 🙂

anonym

V dnešní době už moc lidí nečte , bestsellery v nízkém nákladu se prodají , ostatní dejte do sběru .

yuko

Na Internetu najdete spoustu napadu, co s knihami.
Muzete si otevrit malou kavarnicku, lide prijdou na kaficko, poctenicko.
Knihy muzete darovat domovum duchodcu, detskym domovum, nemocnicim, knihovnam, o neco je zajem v antikvariatech. V inzerci se take dozvite, o jake knihy je zajem. V kazdem hoteku v Norsku je spousta knih – dalsi moznost.
A nebo noste u sebe vzdy dve knihy a kdyz si nekdo vsimne, ze ctete, nabidnete mu svou druhou knihu. Take moznost k seznameni 🙂 Nebo tu knihu jen tak nekde polozte, treba nekde v cekarne u lekare a uvidite, kdo si ji s radosti prolistuje. V odkazu nize mate spoustu napadu, zalezi na Vas, co z vyrazenych knich vyrobite. Takova stara a upravena kniha, muze byt vhodnym darkem. Ten jeji titul muze darovanemu pripomenout nejake obdobi. Vsak uz neco vymyslite. Jen ty knihy nevyhazujte do kose.

Zdroj: https://www.mt-nabytek.cz/tipy-a-triky/988-co-se-starymi-knihami-ktere-se-nevejdou-do-knihovny-a-nikdo-je-nechce-9-tipu-na-vyuziti-starych-knih-a-1-bonus.htm

zjentek

Ad jobana 56: K poslední větě- To je sice možný a velmi pravděpodobný, ale zase je to skvělá dekorace. Nemluvě o tom, že je možný je odtamtud používat, stejně jako třeba z domácí knihovny. Takhle skladovaný knihy mají úplně stejný písmenka, jako ty z trezoru a navíc mají takový „osobitý“ punc stáří ;).

johana 56

ad zjentek:

Podobný problém jsem řešila před pár lety při stěhování, ale pouze s knihami. Nebylo mi jedno že se jich musím vzdát, ale jinak to nešlo. A tak část putovala na dětské oddělení nedaleké nemocnice, část do knihovny rehabilitačního zařízení, některé si rozebrali známí a rodina.
Mně zůstal dobrý pocit, že knihy neskončily někde v kontejneru nebo ohni jen proto, že bych si pro pár kaček nechala ‚vrtat koleno‘.

zjentek

A je to vůbec správná otázka? Nemá být „starými knihami“?

quentos

O spisovnosti v kodexu nic nepíšou, nespisovnou češtinu tudíž nikomu nevopravujeme. Taky jsem jsem tu tuhle ptal, kterej pták vám svým zpěvem leze nejvíc na nervy…

zjentek

To je sice pěkný, ale víc by mě pomohlo, kdybych se dozvěděl, která z těch dvou možností je správně. ;)

orwell

se starými knihami jako se starými ženami. Ta druhá varianta tahá za slechy.