12kolemjdouc

Co se stane, když na nekoho podám trestní oznamení pro urážku na cti?

Jde to na urad a co potom? Muze se ten, na koho podate oznameni, obhajovat? Jak to vse probiha?

Odpovědi
Kepler

Pozvou si tě i dotyčnou osobu na přestupkovou komisi příslušného MěÚ, kde každý uvede svou verzi. Pokud nemáš důkaz nebo svědectví, ničeho nedosáhneš. Na závěr ti úředník sdělí své rozhodnutí za nepřítomnosti obviněného.

Hlada

Někdo to bude muset sepsat, formálně prošetřit a napsat vyjádření, že případ byl odložen.

jáára

Podávej co chceš, ničeho nedosáhneš.

elkon

Musíš mít důkaz.

plebs

Ve většině případů zatížit policii úřady se svoji ješitností s nejasným výsledkem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Otázka mi vybavila jeden hezký případ: neshody v rodině vyvrcholily strkanící mezi tchánem a tchyní a zeťákem mezi dveřmi, zeťákovi snad spadl mobil či co, takže se naštval a podal trestní oznámení, že ho napadli. Tchán s tchyní byli předvolaní podat podat vysvětlení na policii, tam popisují svoji verzi a mezi řečí zmíní, že zeťák tchyni přivřel ruku do dveří: ta vyhrnuje rukáv a ruka ještě po několika dnech modrá. Policajt hned věděl svoje a už to neprotahoval. Za pár dní jim přišla výzva, tak po mě chtěli radu. Bylo to tak, že to policie dala přestupkové komisi, že naopak jim zeťák ublížil a že s jejich souhlasem jako poškozených bude probíhat přestupkové řízení. Tak jsem jim to vysvětloval, jaké mají možnosti a oni mávli rukou, že to řešit nechtějí. Tento případ teď dávám k dobru, když se někdo žene do trestních oznámení, protože tady měl oznamovatel štěstí, že jen díky velkodušnosti protistrany se to neobrátilo proti němu.