Themeansar

Co jíst a pít, abych se dožil velmi vysokého věku ve zdraví?

Jsem již ve starobním důchodu, a tak mám logicky časté problémy se zdravím zatím jediné co mi pomáhá je pít černý čaj a jíst syrovou cibuli, velmi mi i pomáhá poslouchání hudby ve sluchátkách, největším problémem je únava, a tak nezvládám už ani jízdu na kole.

Odpovědi
quentos

Na to bohužel recept neexistuje. Sice makrobiotik dr. Walker zemřel v 116 letech, ale na druhou stranu existují tací, kteří se dožili podobného věku, ačkoli zdravě nežili, a naopak tací, kteří na zdraví dbali úzkostlivě, a zemřeli brzy. Důležitou roli, co se týče dlouhověkosti, ne-li nejdůležitější, totiž hraje genetika.
Hlavní a rozhodující je mít každý den co nejvíce pohybu. Minimem by měla být alespoň hodinová svižná procházka denně. A mějte radost ze života – dělejte to, co děláte nejraději, tak často, jak je to jen možné.

Ametyst

Docela důležité je, čemu se vyhnout: bílým jedům (mouka, cukr, mléko), atd., každý ví, co je nezdravé. Průmyslově vyráběné a barevné navoněné pochutiny zdravé nejsou. Čím jednodušší jídlo a pití, tím lepší.

Lotr2008

Také jsem už ve starobním důchodu a chápu, že chceš být zdravý. Já to mám s přístupem naopak, já žiju tak, že moje smrt může přijít kdykoliv, třeba že se mi v noci zastaví srdce. Aspoň bych už spočinul vedle své ženy a ona by nebyla sama.

Nicméně bych prostě nejedl nějaké chemické šmakulády, hýbal se a byl v psychické pohodě. Buď aktivní důchodce. Ale záleží také na genetice, třeba na tom, na co zemřeli tvoji rodiče atp.

elkon

Černý čaj není právě to pravé. Pokud čaj, tak bylinkový a v průběhu roku bylinky střídat. Dobré recepty na čaje jsou třeba v knížečce Rady bylináře Pavla. Ale úplně přesně ti nikdo neodpoví, protože co člověk to názor. Nejlepší bude pročítat různé weby o zdravém způsobu života a udělat si pak pro sebe nějaký závěr. Existuje také celá řada knih na toto téma. Můžu doporučit např. knihu dr. Josefa Jonáše Křížovka života, nebo útlou knížku od Marie Treben Zdraví z boží lékárny. Je toho ale mnoho.

Savier

To nepomůže. Denodenně dýcháme zplodiny z výfukových plynů, smog atd. Takže to, že se někdo dožije vysokého věku, je spíše taková loterie.

cappuccino

Nevim, kolik ti je? Moje babicka se dozila 95 let. Zivila se stridme ale hlavne denne jedla 1–2 storuzky cesneku!! Hlavne v dobe chripkove epidemie. Cela rodina byla nemocna a jedina babicka ne!
Zdravou ji udrzovalo taky to, ze bydlela ve 3. patre a denne musela chodit do schodu.
Jeji dcera se dozila 86let a taky jedla hodne cesneku. Ale ta byla naopak hodne lina a nemela skoro zadny pohyb.

cappuccino

Savier: Ne kazdy bydli ve meste! Jsou i mista, kde se muzes nadychat cerstveho vzduchu!
Kdy jsi byl naposled v lese?

lukasmikula

Co se týče stravy, doporučil bych kvašené produkty, tedy např. zelí (bez octa), kefír, bílý plnotučný jogurt, kimčchi, kombuchu. Dále je velice důležitá pestrost vlákniny, ideálně mít alespoň 30 různých zdrojů vlákniny týdně. Mezi zdroje vlákniny se počítá: Zelenina, ovoce, ořechy, semínka, koření, bylinky. Celkově je důležitý pestrý jídelníček – čím více pestré stravy (co nepochází z polotovaru), tím lépe.

Omezil bych průmyslově zpracované potraviny, slazené nápoje, alkohol.
Z pití bych pil především klasickou vodu, případně občas minerálku.

Z doplňků stravy doporučuji vitamín D, především když nejste vystaven slunci, a Omega-3.

Co se týče energie, řešil bych to s lékařem. Je třeba optimalizovat spánek a světlo (při raním slunci jděte na pár minut ven), ale také pohyb, protože cvičení nám dává energii. Ve vašem věk bych se soustředil na posilování svalů, protože právě svalstvo je po šedesátce nejvyšší indikátor dlouhověkosti. Pokud nemáte problém s ledvinami, po konzultaci s lékařem bych zkusil kreatin-monohydrát – má spoustu zdravotních benefitů.

Pokud se na to cítíte, pak bych si našel i nějaký cílený způsob, jak stresovat tělo i ducha – např. studené sprchy či saunu. Doporučuji to dělat postupně a s asistencí další osoby.

A co nedělat? Nesedět celý den doma a koukat na televizi. Vložte si do života maximum sociálních kontaktů a snažte se žít co nejvíce aktivně.

Osobně ale doporučuji veškeré změny konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Držím palce.

Pokud vás zajímá víc, nějaké články na podobné téma jsem psal na svém blogu Lukášova cesta

Ametyst

Savier: Samozřejmě že to pomůže. Nechceš přece říct, že jsi bezmocný, a odevzdáš se stoprocentně na pospas doktorům. Jídlo je naše pohonná hmota, a víme, jak to dopadne, když natankujeme blbě.