vladimír

co je soda bicarbona -použití

Nejlepší odpověď
anonym

Vědci studují sodu bicarbonu (soda na pečení) a její vliv na výkonnost již více než 60 let. Mnoho studií za ta léta prokázalo, že soda bicarbona je efektivní ergogenickou (výkonnost zvyšující) látkou, ale mnoho studií došlo k naprosto opačným závěrům.

Zdá se, že důvod těchto neshod mezi studiemi souvisí s dávkováním užitím při pokusech a na čase, který uplynul mezi podáním dávky a tréninkem nebo testem.

Pozdější studie prokázaly, že soda bicarbona způsobuje pozitivní efekty v dávkách 300 mg na kg tělesné hmotnosti, je-li dávka podána v průměru 90 minut před tréninkem. Soda bicarbona může být konzumována v kapslích nebo jako nápoj, pokud přidáte prášek do šálku vody.

Soda bicarbona může pomoci zvýšit výkonnost – působí jako podpůrný agent – neutralizuje kyselé vedlejší produkty, vznikající při tréninku, a umožňuje optimální funkci svalů po delší dobu. Další možný pozitivní efekt spočívá ve zvyšování síly, neboť soda bicarbona zvyšuje hladinu pH a podporuje vazbu vápníkového iontu na troponin (chemikálie ovlivňující svalovou kontrakci).

Hlavním problémem, který je spojen s užíváním dávek sody bicarbony (300 mg na kg hmotnosti) je, že roztok často způsobuje žaludeční potíže a gastrické disturbance. Pak je ovšem veškerý ergogenický efekt sody bicarbony narušen, neboť člověk je nucen cvičit s bolestmi žaludku.

Pokud chcete vyzkoušet sodu bicarbonu a zjistit, zda ji snášíte, doporučuje se experimentovat s nízkými dávkami, nejprve 50 mg na kg hmotnosti a postupně dávku zvýšit. Pokud začnete pociťovat vedlejší účinky jako je bolest žaludku nebo nucení na zvracení, budete asi muset užívání přerušit. Ovšem pokud váš žaludek bude dávku tolerovat a budete intenzívně trénovat, možná skutečně zaznamenáte zvýšení výkonnosti a síly díky užití sody bicarbony.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/So­da

Další odpovědi
Mili @

Na pálení žáhy – rozpustit malou lžičku ve vodě a vypít…
Používá se v některých receptech i při pečení…

Lásenka

http://www.bi­oaeko.cz/bika-jedla-soda-sacek-1-kg