Mravenec

Chodíte do volební komise? Jakým způsobem je zabezpečena správnost výsledků?

Jeden volební okrsek shromáždí a spočítá hlasy. Jak je zaručena správnost zapsání počtu hlasů k určitým kandidátům?

Nejlepší odpověď
fattykarl

Nijak. Modelový příklad – malá obec XX – odvolí 20 lidí (kandidáta A volí 15 lidí – kandidáta B volí 5 lidí) – když v centrále ví, že v obci XX odvolilo 20 lidí můžou si započítat co chtějí když to bude v součtu 20 … Ale to je nic na to co nás teprve čeká – volby přes internet – to už se bude fixlovat i účast ve volbách :)

Další odpovědi
Malvína

Nechodím. Mé zaměstnání a směny ranní/odpolední mi to neumožňují.
Na odpověď na druhý dotaz jsem zvědavá. Napadne mě totéž každé volby.

Filip84

Tak čistě theoreticky tím, že v té volební komisi vedle sebe sedí komunista, nacista, Sozialdemokrat, otec Koloděj ze Strany božího nároku (https://necyklo­pedie.org/wiki/Bo%C5%BE%­C3%AD_bojovn%C3%AD­ci), mladý nebo / i starý konservativec, sufražetka a tak vůbec a podobně. Každá z těch stran nějak „bojuje“ o hlasy obecenstva v těch volbách, tak proč by komunista dopustil, aby nacisti dostali o hlas víc, nebo proč by se konservativec díval, jak si přidává hlasy Strana božího nároku.

Theoreticky, tak jako rámcově, je třeba něco dělat, aby se s hlasy nefixlovalo, toto je něco, tak se to dělá. Prakticky nevím, neboť jak říkala jedna stará teta: „já jim na to nesvítila“.

Pepa25

Nechodím. Chodí tam důchodci + delegáti radnice. Správnost výsledků je zaručena právě tím, že tam je víc lidí + ti lidé určení radnicí, takže jeden nebo dva komunisté nebo „antisystémoví revolucionáři“ z nejmenovaných stran tam nemohou napáchat škody.
A hlavně: vždy je možné hlasy přepočítat.

Ametyst

Jestli vím něco jistě, tak i to, že nikdy ve volební komisi nezasednu.