Kalpy

Chápete básně?

Myslíte si, že by báseň měla být jasná a mělo by z ní být přímo, jasně patrné, co jí básník chtěl říci? Nebo by měla být opředená nějakou tou tajemností, aby ji každý pochopil nějak jinak? Já mám právě s tímhle trochu problém, a když čtu básně některých lidí na různých literárních serverech, málokdy je pochopím. Někdy se mi úplně zdá, že lidi prostě píšou, vznikají z toho nějaké náhodné obrazy, a i když si je člověk pospojuje, stejně mu nedojde podstata toho díla.

Nejlepší odpověď
quentos

Většinou ano, někdy méně. Ale proč by měly být básně „jasné“? Aby je pochopil každý blbec? Měly by tedy vypadat nějak takhle?

Milostná báseň (… rozumějte namísto nějakého obrazného romantického nadpisu)
.............­............

Máš hnědé 30 cm dlouhé rovné vlasy
Jsi vysoká
Jsi nejkrásnější – asi
Kdyby se kolem tebe lidi nekontrolovali, každý tě hned…

… takhle by se vám to líbilo? Vždyť poezie je právě o básnických prvcích a obraznostech, o tom, že si v ní každý najde to své a mnohdy ji může každý chápat po svém.

Další odpovědi
anonym

Já si myslim, že je spousta básní, kterým plně rozumí pouze jejich autor. Ostatním ty básně buď něco řeknou nebo nikoliv, ale to už je na každém. Básník, stejně jako jakýkoliv umělecký autor, si může tvořit svá díla jak chce, třeba i záměrně nepochopitelně. Někdy je třeba pro autory důležitější forma, než obsah.

klumprt

Ono existuje množství různých básnických stylů a žánrů. Některé jsou jasně srozumitelné, zejména ty epické – popisující nějaký děj, jiné jsou plné metafor a přirovnání, zejména ty lyrické – zaznamenávající pocity, myšlenky a jiné duševní stavy.
A třeba takový dadaismus tvořil texty pomocí náhodně zvolených slov, tomu už se většinou nedalo rozumět vůbec nijak, leda pokud náhodou nějaký smysl nevznikl.