Byli byste pro zrušení Senátu? Jaká pro a proti vidíte v jeho fungování?

Má stále své místo v rámci ústavního pořádku?

Nejlepší odpověď
Kepler

Podle mého názoru je Senát celkem nadbytečný. Užitečný by byl možná jen ve chvíli opravdové vládní krize nebo v případě války, a vláda by tím pádem nebyla akceschopná. To se ale dá řešit i jinými prostředky. Možná jsem něco přehlédl, ale ještě jsem si nevšiml jakékoliv rozhodující a užitečné činnosti Senátu. Prostý lid jej vnímá jen jako odkladiště zasloužilých a bývalých politiků. A za drahé peníze.

Další odpovědi
OptieX

PROTI. Senát funguje jako takovej… jak to popsat…setrvačník… Aby rychle nebyla hnusná změna.

Pepa25

Senát má smysl především díky jinému volebnímu systému (většinový systém, postupná volba), takže vyrovnává situaci, kdy by vítěz voleb hned a zcela změnil systém. Také podporuje konsenzuální rozhodování, což je pozitivum (samozřejmě ho podporuje jen do určité míry, je možné ho poměrně jednoduše přehlasovat).

jepik

Ano senát není k ničemu.

elkon

Samozřejmě zrušit, stojí peníze a k ničemu není. Pouze brzdí přijímání zákonů. Protože jeho veto stejně přehlasuje parlament. Takže zbytečný mezičlánek.

Kryšpín

Funguje je to výborná trafika a rejžo.

Edison

Elkone, nějak jsi nepochopil, že nebýt senátu, tak si tu Bureš dělá co chce. Takhle je aspoň kapku bržděnej.

Edison

Elkone, zdaleka nemáš pravdu. Přehlasovat senát zase tak jednoduchý není.

anonym

Ke změnám ústavních zákonů například.

Edison

Například. 😁