Super guy

Byl podle vás horší Stalin, nebo Hitler?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo, abyste při vkládání otázky využi/la našeptávač a zjistil/a jste odpověď hned. Na toto téma najdete v archivu několik otázek z různého úhlu pohledu. .

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=v%C3%ADc%20mrtv%C3%­BDch%20Stalin%20ne­bo%20Hitler%20

„Hitler byl představitem " fašistického“ zla, Stalin „rudého zla“. Každé zlo zůstává zlem, byť je třeba „výplodem“ chorobného mozku jednoho člověka, který se požaduje za jediného spravedlivého a rozhoduje o životech jiných, prosazuje svou „vůli k moci“..

Podívejte se na počty obětí, které jsou spojeny s jejich jmény.

Adolf Hitler: 15 až 70 milionů mrtvých
" Člověk, který rozpoutal druhou světovou válku. Muž, s nímž jsou nesmazatelně spojeny pojmy genocida, holocaust a porajmos (likvidace Romů). Odhady počtu jeho obětí se různí podle toho, zda jsou do nich zahrnuty „jen“ oběti války nebo i oběti vyhlazovacích táborů."

Josif Stalin: 10 až 27 milionů mrtvých
V období let 1929 až 1933 zahynulo tři až deset milionů lidí (odhady historiků se značně různí). Ukrajinský hladomor byl však pouze jednou z humanitárních katastrof, které nesly Stalinův podpis. Masové deportace, čistky, politické procesy a vyvražďování domnělých odpůrců daly v konečném úhrnu dohromady minimálně deset milionů obětí stalinského teroru."

https://xman.id­nes.cz/nejkru­tejsi-diktatori-0b7-/xman-styl.aspx?c=A130306­_081827_xman-styl_fro

Vůle k moci, zneužita slova Fridricha Nietzscheho.

Další odpovědi
Edison

Jde o to, podle čeho je chceš srovnávat.

led

Pokiaľ chcete hodnotiť človeka, musíte poznať dobu a prostredie, v ktorom žil, jeho myslenie (nie svoju predstavu jeho myslenia), vplyvy ľudí, s ktorými sa stretával, ktorými sa obklopoval (nielen fyzicky, ale hlavne ich svetonázor, pohľad na život).
Hodnotiť človeka len na základe informácií z médií môže byť veľmi scestné a tu sa človek (hodnotiteľ) často dopúšťa závažných chýb.
Väčšina ľudí, nemá možnosť poznať týchto ľudí priamo, ale len sprostredkovane cez médiá. Zverejnili médiá všetko, alebo zverejnili len to, čo sa niekomu hodilo?

Myslím a tvrdím, že obaja títo vodcovia konali v záujme svojho presvedčenia, verili tomu, čo konali. Obaja títo vodcovia chceli upevniť a povzniesť svoje „ríše“ aj za cenu tvrdých prostriedkov. Možno odsúdite moje tvrdenie, ale je to fakt. Konali rovnako, ako konali iní veľkí vodcovia národov a ríš, aj tí vyzdvihovaní, aj tí zaznávaní, v histórii ľudstva. Len tí silní vládcovia dosiahli pokrok, aj keď veľakrát za cenu zániku „civilizácií“.
Na druhej strane, ak by títo vládcovia, budovatelia a ničitelia, nemali okolo seba armádu pomocníkov ktorí im pomáhali pri vládnutí, nedosiahli by nič. Vlastne by sa vládcami, vojvodcami ani nestali. Jeden mravec nepostaví mravenisko…

Mc Merkurion

… Hitler, nebejt jeho, nepoznali bychom Stalina >>> no, a proto je jedno, kdo kolik lidí zabil …

Hufnágl

Mně nic neudělali, a tobě?

elkon

Nelze srovnávat. Každý dělal něco jiného.

Rokio

Podle mě byl horší Stalin, protože Hitler to myslel dobře a choval se dobře ke svým vlastním lidem (alespoň k těm, kterým věřil).

anonym

Nesoudím. Oba jsou představitelé zrůdného systému. U A. Hitlera, respektive NSDAP, je třeba znát kontext. Srovnáváme neustále dokola, který režim byl horší, ale už se zabýváme méně tím, jak se dostaly ke slovu.

Někdy mám pocit, že tyto negativní osobnosti historie jsou prezentovány jako silné osobnosti na politické scéně. Možná, ale je třeba si říci, že do poslední chvíle jejich oponenti nebyli o moc slabší. Tak co rozhodlo?

Oba zneužili atmosféru, zejména Hitler uměl přesvědčit lidi, že mluví jejich řečí, že je na jedné lodi, a že svrhne ten nenáviděný systém, který jen poklonkoval vítězným mocnostem. Značná část obyvatelstva na to slyšela.

Stále stojíme před výzvami a nebezpečí, že by někdo takový mohl přijít, pořád existuje. Tehdy to nemusel být Stalin nebo Hitler, přišli by jiní. O to důležitější je důvěra lidí ve svobodný systém a ta důvěra v těch nejkritičtějších momentech těm systémovým stranám chybí.

Komunisté a nacisté (potažmo fašisté) zanechali nesmazatelně katastrofální důsledky, morální a materiální.

Kelt

Porovnávat lidi, zda jsou horší nebo lepší není nikdy objektivní. Můžeme srovnat dva učitele, dva prodavače podle nějakých výsledků, které si dohodneme. A ptá se někdo, kdo co udělal dobrého pro svou zem a pro svůj lid. To bychom mohli srovnávat egyptské faraony, římské císaře a pod.

Kryšpín

Nejsem obdivovatel Sovětského svazu ani Ruska, ale Stalin byl dosazen soudruhem Leninem a soudruh Lenin byl na jaře roku 2017 dopraven s několika miliony a množství zbraní s revolucionáři za pomocí německé tajné služby do Ruska. V zapečetěných vagonech jako virus.
Stalin nechal zamordovat vlastní sovětské občany, kdežto Hitler za pomocí dvou třetin nadšeného německého národa rubal celou Evropu a pokud by Stalin za ohromných obětí vojáků od 17 let nezatlačil skopčáky zpět do Berlína, tak z Bohmen Mahren dvě třetiny Čechů kutalo do dnes na Sibiři.

Kryšpín

Rokio podívejte se do historie co Hitler předváděl na vlastních občanech, jak jim začal stavět koncentráky a likvidovat kdo nejde s námi jde proti nám.

led

rokio, skúste si vyhľadať príbeh „West side story“ obaja hlavní mužskí hrdinovia z konkurenčných gangov chceli pre svoj gang dobre, obaja so svojimi priateľmi bojovali proti nepriateľskému gangu. Kto z nich mal pravdu? Kto z nich bol ten dobrý a kto zlý?
West side story je americká verzia príbehu Romeo a Júlia