plebs

Budou se mít bezdomovci lépe, stejně, nebo trošku hůře?

Malinko se upravují potraviny směrem nahoru. Jak to asi dopadne na tuto komunitu?

Nejlepší odpověď
Drap

Neni žádný rozumný důvod, aby se měli stejně nebo lépe. Z vývoje lze usuzovat, že na tom budou hůře. Na každého jedince to však může dopadnout jinak.

Další odpovědi
Pepa25

Už jsem tu myslím kdysi psal, že KAŽDÁ krize vede k tomu, že ti co se mají špatně, jsou na tom ještě hůře, ale ti, co se mají dobže nebo v tom aspoň umí chodit, si polepší. Prostě krize dál rozevře nůžky. Tak to bylo, je a bude. Takže ti, co žijí z ruky do huby, by se měli modlit, ať krize chodí co nejméně často.

led

Vzhľadom na to, že príjmy nejdú rovnako hore ako výdaje, zvyšuje sa rozdiel medzi príjmom a výdajom, čo výrazne znižuje kúpischopnosť práve tých s malými príjmami. Súčasne s týmto trendom bude stúpať aj počet nových bezdomovcov.

Akosi nechápem vašu dobrú náladu s čiernym humorom v otázke (prepáčte môže sa písať čierny humor, nie je zakázané podľa EU?) „Malinko se upravují potraviny“ (ak 20% je malinko, tak, potom, čo je „akurát“ primerané nákladom?).

Vyjadrujem sa v zmysle otázky pre „ľudí bez domova“, ľudovo skrátene „bezdomovci“, ktorí ako občania Českej republiky z rôznych dôvodov „stratili strechu nad hlavou“. Je pravda, že v zmysle medzinárodného práva bezdomovec je definovaný:

  • "Bezdomovec je termín označujúci v práve osobu, ktorá sa ocitla na danom

území a nie je možné u nej zistiť štátne občianstvo resp. nemá žiadne štátné
občianstvo žiadneho štátu."

  • Existuje množstvo definícií bezdomovectva, niektoré vychádzajú z legislatív

konkrétnych štátov, iné zohľadňujú charakter a rozmer absencie bývania či trvalého pobytu,
ďalšie zas zdôrazňujú sociálne aspekty tohto problému.

Zjednodušene každá definícia bezdomovectva je vlastne vo svojom obsahu nepresná a premenlivá:
1 – na jednej strane sú to ľudia bez strechy nad hlavou prespávajúci vonku
2 – na druhej strane sú to ľudia, ktorým hrozí vysťahovanie.
V prevažne väčšine prípadov (1) a čiastočne (2) ide o ľudí bez pravidelného príjmu, prípadne príjmu nižšieho, než je životné minimum.

Myslím, že v konkrétnej otázke ide o „bezdomovcov“ občanov Českej republiky, opakujem ľudí bez domova, ktorí sú naďalej občanmi Českej republiky, nie o prisťahovalcov bez dokladov.

Filip84

Bezdomovec je osoba, která nemá žádnou státní příslušnost. Můžeš mi vysvětlit, nejlépe, jako tříletému dítěti, jakou má korrelaci cena potravin s tím, že je někdo bez státní příslušnosti? 🙂

Pokud tím pojmem míníš osoby bez přístřeší, tak menší, než by se laicky zdálo.

U osob bez přístřeší není primární problém v tom, kolik stojí chleba, a dokonce ani to, kolik stojí nájem, nebo inkaso. Vůbec ne. Primární problém je v tom, že:

  • jsou to lidé závislí na alkoholu, či jiných návykových látkách,
  • jsou to lide s dissociální poruchou, takže jejich soužití v bytě se sousedy, ne tak v nějakém kolektivním zařízení typu asylový dům, nebo ubytovna, je při nejlepším komplikované, při nejhorším absolutně nemožné,
  • jsou to lidé s pathologickou osobností, a je dokonale nepodstatné, jestli je za tím psychická porucha, a pak alkohol, či návykové látky, nebo alkohol / návykové látky, a pak psychická porucha, nebo recidivující delinkvence, a z toho pramenící dissociální nastavení osobnosti: jak to obejít, jak to porušit, jak z toho vyjebat. Hrají na city, na emoce. Manipulují, hubou postaví Řím, ale skutek utek.
  • jsou to lidé se závislou poruchou osobnosti, submissivní, neprůbojní, s nízkým sebevědomím. Takže, i když je někdo vytáhne z úplného dna, oni sami nemají většinou žádný „motor“ k tomu, aby se dostali dál. A pak stačí málo a jsou zpátky na tom dně.

Protože systém je nastaven tak, že když se teďka ocitneš na ulici, tak MěStaPo, nebo i Policie, Ti řeknou (a když budeš slušný a čistý, tak Tě tam, pravděpodobně, i odvezou), kde je nějaká noclehárna. Jednu noc máš vždycky zdarma, i kdybys u sebe neměl ani haléř. Umyješ se tam (to je většinou povinné), dostaneš „polévku pro chudé děti“, vyspíš se.

Ráno půjdeš na ÚP a dostaneš Kč 1,000.00 mimořádnou okamžitou pomoc. Zajdeš do denního stacionáře, tam s Tebou proberou, jestli máš OP, průkazku pojišťovny atp., a když ne, tak Ti dají adresu úřadu, pojišťovny atp., kde to vyřídíš, Ty tam zajdeš, no a z té tisícikoruny to vyřídíš. Zaplatíš si další „polévku pro chudé děti“ a nocleh v noclehárně, jakmile budeš mít doklady, tak si vyřídíš příspěvek na živobytí (osoba bez přístřeší je automaticky osobou v hmotné nouzi), a skrze doplatek na bydlení ti ÚP zaplatí tu noclehárnu.

Pokud budeš normální, do 1–2 měsíců pro Tebe bude místo v azyláku pro muže: je to barák, kde jsou byty po 1–2 klientech, je tam společná kuchyň, je tam pračka zadarmo, nebo za „tři padesát“, atp., a zpravidla tam můžeš být maximálně rok. Zpravidla proto, protože pokud bys z toho roku byl třeba 1/2 roku nemocný, tak tě nevyhodí.

Cílem je, abys si našel práci na HPP, ideálně na stálý úvazek, nebo vyřídil invalidní důchod, a pokud nemáš roky, tak dávky, a abys získal městský byt. Všude je nějaký bytový fond pro tyto případy, a ten rok v azyláku není až tak krátká doba, aby to nešlo.

To je theorie. V praxi narazíš na spoustu překážek: azyláků je málo. Spousta měst nemá extra dobrou bytovou politiku. Městských bytů je málo, musíš počkat, až někdo umře, a až na tebe dojde řada. Spousta takových „typů“ má přednostní exekuce, a ta nezabavitelná částka je, cca, mezi Kč 11,000 – Kč 20,000.00. Když on platí, dejme tomu, za ubytovnu Kč 8,000.00 měsíčně z doplatku na bydlení, k tomu dostane příspěvek na živobytí od října skoro Kč 5,000.00, to je Kč 13,000.00. A když bude makat na plný úvazek za cca minimální mzdu (řekněme Kč 17–18,000.00 čistého měsíčně), tak dostane taky cca Kč 13,000.00. Musí, musí do toho jít, a co možná nejdřív se hodit do insolvence, protože pak ten začarovaný kruh za 3–5 roků skončí, i kdyby to měl „rozchodit“ na ubytovně, tak pak bude „čistý“. No, ano, ale těmto „typům“ právě tohle nevysvětlíš, víme? Oni jsou demotivovaní už tak, a tohle je „ubije“.

Jak s tím, prosím Tě, souvisí cena potravin? 🙂

quentos

Opět nesmyslná otázka. Co je to „lépe stejně“? Lépe než kdy? Dokud nedodáš srovnání, jde o nesmysl.
Další nonsens: „Malinko se upravují potraviny směrem nahoru.“ Co je to „úprava potravin směrem nahoru“? Nejdřív se nauč česky…

zjentek

Pokud somrujou jídlo, dopady asi nepocítí (stále chodí nakupovat dostatek „citlivých“ či „chápajících“ duší s penězi v kapse). Někteří ti „citliví“ už ale nebudou mít na to, váguse obdarovat. Myslím že na vzrůstu bude nelegální rybolov u řek a rybníků, následně budou z těchto důvodů snáze dosažitelné povolenky- půjde o způsob jak zabránit černému výlovu, podobně jako je tomu u černochů a indiánů na perifériích amerických měst. Bohužel pro světové vlády- ovčané jíst musí, to je marné 🤷‍♂️

Ještě bych rád reagoval na tvé „malinko“. Co mně neleze do hlavy je „úprava“ ceny u potravin komplet zapakovaných a dovezených z rozvojových zemí, kterých se Ukrajina ani Rusko nijak nedotýká a kolikrát ani nevědí co je to plyn ( krom butan bomby) a mnohdy i elektrika. TAK TŘEBA TY KOSTKY SLEPENCŮ/NUDLÍ… sakra capslock… anebo vezměme celé ty jejich prosté instant polévky, však víš které. Ty origoš zapakované u nich a dovezené už jako hotovka. Ty\ totiž nově řetězce zdražily někdy až o 200%. Ale je to jen příklad, dokázal bych se rozepsat. Něšco ti teď povím a to si zapiš dobře za uši: Že bych za krize dělal totéž, vlastnit řetězec? NE, NEDĚLAL 🤷‍♂️. hANBOU BYCH SE MUSEL PROPADNOUT. A protože bych nezdražil na úkor spotřebitele a můj podnik by šel ke dnu, stáhl bych s sebou částečně i ty skutečné krysy, jak prosté… Takže se probuďme a začněme u sebe na dvorku, pokud je nám OPRAVDU LÍTO bezdomovce, který má beztak navrch bo se nehoní za mamonem 🤷‍♂️

plebs

Guentos děkuji za radu polepším se, ovšem dle premiéra jsme ve válce tudíž jsem vyděšen nemáme žádnou protivzdušnou obranu tak nezaparkuješ ani kamion a mohou růst pěkné hříbky. Dále premiér ministr Z možná i MO mají namířeno do Kyjeva přímo do válečné vřavy a raketových útoků putinovců i když si vezmou neprůstřelné vesty a přilby je to velké nebezpečí a stres pro prostý lid aby ČR nepřišla o tak vynikající politiky.
Rovněž jinak to bere tvoje generace husávých dětí kteří normalizovali a učili se ruštinu a jinak generace Z a generace M vychovaná v tržním hospodářství.

led

Filip84, 2 základné chyby vo vašom elaboráte.
1 – Aj bezdomovec môže mať a pokiaľ pred nástupom do postavenia „bezdomovca“ bol registrovaným občanom Českej republiky, svoje občianstvo nestráca ani pri stave „bezdomovectva“. Takže povedať o bezdomovcoch, že nemajú štátnu príslušnosť je, jemne povedané, dokladom o vašej povrchnej znalosti zákonov svojho štátu.
2 – Ďalší problém je, ak chcete legálne zamestnať bezdomovca potrebuje mať potrebné doklady. Ale väčšina bezdomovcov, niektorý z potrebných dokladov nemá, napríklad pre stratu platnosti, ako by ste nazvali pre expiráciu dokladu.

Filip84

led: Bezdomovec je termín mezinárodního práva a znamená, že jde o osobu bez státní příslušnosti. Velmi často jde o osoby narozené na lodi, v mezinárodních vodách, u kterých se nepodaří určit státní příslušnost matky (protože, například, na lodi zemřela bez dokladů). Příčiny jsou různé, může jít i o byrokratické pochybení, že se osoba vzdá státního občanství, aby mohla získat jiné, nicméně to nezíská.

Se státním občanstvím jsou spojeny jisté povinnosti, ale i práva, ochrana atp.

V každém případě, termín „bezdomovec“ nemá s tím, jestli má osoba přístřeší, nebo nemá, vůbec nic společného.

Nejde vůbec o to, že bych byl hnidopich, jde o to, že osoba bez přístřeší, stricto sensu, = vágus pod mostem, v kanálu atp. Nicméně, jsou i osoby bez přístřeší, které nejsou zřejmé na prvý pohled, přespávají ve squatech, u kamarádů, známých atp. Jsou to osoby, které jsou ohroženy tím, že budou vágus v kanálu, nebo pod mostem.

Proto se termín „bezdomovec“ vůbec v sociální oblasti nepoužívá.

Neexistující doklady se dají řešit: někde se ta osoba narodila, a tam jí vydají stejnopis rodného listu. Náklady s nutnými doklady osoby v hmotné nouzi hradí stát skrze mimořádnou okamžitou pomoc, tedy, například, i cestovné a stravné, aby mohla osoba zajet do místa narození podat žádost o stejnopis rodného listu.

Samozřejmě, jiný skutečný stav je s osobami bez přístřeší, které nejsou české státní příslušnosti. Ale ani to není neřešitelné, vystaví ambasáda / konsulát.

Pokud je ta osoba bez přístřeší jinak, alespoň rámcově, ok, tohle jsou malé věci, se kterými jí sociální pracovníci v denním stacionáři rádi pomohou. Problém je, že většina těch osob bez přístřeší není, ani rámcově, ok.

led

Filip84, mýlite sa, k problémom bezdomovectva je toho popísané veľa dokumentov aj na úrovni najvyšších orgánov ČR. Bližšie, viď doplnenie mojej odpovede.

aevul

Filip84: Kde jsi vzal, že bezdomovec nesmí mít českou státní příšlušnost? Dokonce může mít i trvalý pobyt. Pane Bože, do čeho's to zase duši dal…