Lgee

Proč si lidi stěžují na zdražování elektřiny?

Nechápu proč to lidi dělají, copak musí čerpat tunu elektřiny? denně, nejvíce žere topení, je takový problém si vzít deku prykryt se a prostě netopit, hned je to jako by se nezdrazilo. Přece nemusí mít teplo doma když se dá zahrát „zdarma“ dekou případně pledem. Když pominu plísně ale to staci pár minut denně.

Emefej – jíst člověk musí, i když každý den drahé jídlo také nepotřebuje (cukrovinky apod.)ale obejde se bez přímého tepla z kamen (lidé přežívali po dlouhá tisíciletí jen zahřátím případně ohněm.) Svítít lze jen omezene třeba 30 minut denně.

Nejlepší odpověď
Emefej

Geniální nápad. Netopit, nesvítit, nejezdit, nejíst, nepít a hned je život jednodušší.

Další odpovědi
Ametyst

Nemusíš to chápat. Ožebračit české spotřebitele proto, aby fungovala německá energetika, to je nad chápání každého.

Filip84

Takovou pitomost může napsat opravdu jenom někdo, kdo chodí do školy, živí ho rodiče, nemá děti, nemá povinnosti a má dostatek času vymýšlet fantasmagorické theorie.

Jestli takto chceš žít: žij! Nikdo Ti nebrání. Ale, proboha, nenuť to komukoli jinému.

Společenství lidí (nejčastěji rodina) tvoří lidé, kteří spolu žijí, mají nějaký příjem. Ten příjem je nějak omezený, málo kdo je na tom tak, aby nemusel počítat. A podle toho příjmu si ti lidé nastavují (nebo alespoň by nastavovat měli, ale pro toto berme, že nastavují) svůj život. Ono můžeš žít, jak „za krále Klacka“, můžeš topit dřevem, ale pak musíš mít ideálně vlastní les, pořádné svaly, motorovou pilu, nějaký traktůrek nebo tak něco, za traktůrek trailer, cirkulárku a spoustu, spoustu, času si to dřevo na otop chystat, a protože dřevem nejde topit hned, musíš na něho mít taky spoustu místa, přístřešky atp. A je ho docela spotřeba. Můžeš topit uhlím, ale musíš na to mít postavený barák (sklep, kde ty tuny uhlí uložíš, kotelnu, protože z uhlí je neskutečný hummus, prach), musíš mít čas na to, abys to uhlí skládal, zatápěl, vymetal kotel, vynášel popel atp. Prostě: v dnešní době to rozhodně není pro každého.

Ten zbytek topí nejčastěji plynem nebo elektřinou (třeba tepelné čerpadlo, že). A pokud začnou ceny elektřiny a plynu skokově růst, tak se nediv, že ti lidé mají obavy. Ano, část lidí si žije nad poměry, to bylo, je a bude a skutečně je jediný jejich „problém“ to, že na dovolenou pojedou na Slapy, namísto na Mallorcu. Ale většina nemá tři auta proto, protože jsou rozežraní, ale proto, protože by se jinak nedostali do a z prací. Netopí plynem / elektřinou proto, protože jsou líní, ale proto, protože fotr podniká, a je mezi šestou ráno a osmou večer pryč z baráku skoro každý den a máma, když přijde z práce domů, musí navařit fakanům a fotrovi, pomýt nádobí, musí oprat prádlo, vyžehlit, udělat s dětma úkoly, a další a další normální věci, které, snad, pochopíš, až to jednou zažiješ.

On růst cen energií není „jenom“ o tom, že zaplatíš víc za svícení, topení, praní, žehlení a podobné věci. Je to taky o tom, že se cena energií promítá do konečné ceny všech spotřebitelských výrobků, všech služeb, protože bez nich nevyrobíš nic. Takže nejenom, že se ti zdraží ty energie, a tobě vzroste záloha na elektřinu a plyn, ale taky se ti zdraží plínky, chleba, maso, rýže, sekyra, auto, ostříhání, oprava bot, kalhoty, jízdenka na autobus pro děcka do školy.

Asi nemusím pokračovat, ne? Jejich obavy jsou naprosto oprávněné a racionální.

zjentek

Na co se vlastně ptáš? Přečti si pozorně příspěvek uživatele Pepa Pětadváca v diskuzi a seznáš, že se vůbec nic nestalo. A tak se ptám, na co se ptáš. 🤷‍♂️

Nejen plíšeň, ale další neduhy se ukáží, když přestaneš vytápět. V neposlední řadě ti zmrzne voda. On samotný ten přechod na „ekozeleň“ bude malinko složitější a bolestivější, než 99% hovězu vůbec domýšlí a připouští, BTW dosud stále nakupuje a jezdí na dovolené. Nejdříve ze všeho bude potřeba nového modelu stavení. Jenže nám zde neroste bambus. Tedy roste, ale ne ten „správný“, rychlý a na hmotu objemný. Taky rákos bude problém, rostliny rýže taky, ale to by mohlo vyřešit žito, rež bude potřeba zejména na střechy. No, prý žito roste jen v určité nadmořské výšce. Hm.. Je zajímavé, že za komančů rostlo i tam, kde dnes „prý nejde“. Totiž jde o to, že způsob života se musí hodně podobat způsobu života lidí někde v indické vesnici. Ovšem nevím zda Brusel při svých budoucích realizacích již dnes správně kalkuluje s naším zeměpisným pásmem, bo my budeme mít bez vytápění a ledniček fakt větší problém než ti Indové tam u nich. Ale šťastní pak budeme stejně jako oni, až se vše přežene, to zase jo, to je pravda. Takže zatnout a vydržať. 🤷‍♂️

quentos

Ze stejně nepochopitelného důvodu, jako proč ty neumíš do POLE PRO OTÁZKU napsat OTÁZKU.

Lgee

Filip84 – takže když netopis, sprchujes se studenou vodou tak zaplatíš z energie úplně stejně? To asi ne..

Pepa25

„Fake news nikdy neživila a neživí jen lidská naivita, neschopnost ověřovat fakta nebo nedůvěra k tradičním médiím. Živí je především lidské emoce a touha vidět svět takový, jaký ho vidět chceme. A když věříme, že se celý svět spikl proti nám, jsou autoři fake news naši nejlepší spiklenci.“ Citace: https://denik­n.cz/904497/f­ake-news-s-nami-byly-vzdy-stavi-na-emocich-a-touze-verit-tomu-cemu-verit-chceme-pripomenme-si-nejznamejsi-pripady/ Ametyst: škoda, že si někdy něco na téma konspirací a fake news nepřečtete, určitě by vám řada věcí došlo …

Ametyst

Pepa25: Prolhaný denikN, který leje propagandu i do dětí- rozhodně! To jsou ti praví šiřitelem jediného Vyššího Dobra, kvůli kterému musíme všichni v technickém 21.století zchudnout. Nelepte se už na mě, úchyle.