Proč se už po „sametu“ neobnovily spartakiády?

Chápu, že to před revolucí sloužilo spíše k propagandě systému, ale co dnes? Nebo to už nemá význam?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nějaké místní spartakiády se udály i po revoluci. Sokolové a podobné organizace se už na nic nezmohly, ani neměly podporu. Myslím, že ty propagační pičučinky po vzoru Hitlera, KLDR a SSSR jsou trapné. Sokol a jim podobné organizace vychovávají mládež podstatně efektivněji. Naučí tě aspoň rozdělat oheň bez zápalek a přežít v přírodě levou zadní.

Další odpovědi
elkon

Nešlo o systém, ale schopnost zorganizovat masová vystoupení. Lidi do toho měli chuť, jinak by to nedělali. A na spartakiády jezdili diváci z celého světa a obdivovali jak preciznost cvičení, tak perfektní organizaci takové masy lidí. To byla pro naší zemi vynikající reklama ve světě. Některé skladby jsou k vidění třeba zde i celkovou atmosférou. https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=spartaki%C3%A1da I já jsem na spartakiádě cvičil a bylo to bezva.

Butters_xD

Ještěže to není, nesnáším něco, co mi je vnucováno.

Mc Merkurion

… no, voni se objevily, zkoušeli sokolové navázat na předchůdce spartakiád,slety, ale nějak jim to nevyšlo …

annas

„První "novodobá“ spartakiáda se v Praze konala v roce 1955 a pak každých pět let s výjimkou roku 1970 Ta největší a nejlepší měla být v roce 1990. Plány překazila sametová revoluce.

Vj. r. 1970 byla zrušena z obavy, že by se mohla zvrhnout v protirežimní demonstraci nedlouho po ukončení pražského jara, okupaci vojsky Varšavské smlouvy a nastolení normalizace.

https://tn.no­va.cz/clanek/zpra­vy/domaci/spar­takiada-ta-nejlepsi-uz-nebyla-prekazila-ji-revoluce.html

Spartakiáda v roce 1985 byl poslední před „revolucí“ v r. 1989.

V roce 1960 se konala spartakiáda podle heslem „Socialismus v naší zemi zvítězil“, naše republika se stala socialistickou.

"Specifikem normalizačních spartakiád ve vztahu k historii je výraznější
odkazování k národnímu kulturnímu dědictví, které se vyjadřovalo v zařazení do programu cvičení s doprovodem hudby českých klasiků.

Každá normalizační spartakiády y zahrnovala jednu takovou skladbu: první z nich byla v roce 1975 Smetanova symfonická báseň Z českých luhů a hájů a jiné".
https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:wfXAF­Bi2UTgJ:https://i­s.cuni.cz/webap­ps/zzp/downlo­ad/120278932+&cd=1&hl=cs­&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b-

"Přípravy na případnou VII. československou spartakiádu v roce 1990 byly ovlivněny tzv. obdobím „přestavby“ a sametovou revolucí. Chystaná „spartakiáda“ nakonec proběhla v silně omezeném rozsahu a v pozměněném ideovém rámci jako „tělovýchovné slavnosti“. Některé okresní přehlídky se ještě konaly. Celostátní finále bylo přesunuto v Praze na menší Stadion Evžena Rošického, některé kategorie byly vypuštěny a slovenští cvičenci se nezúčastnili. Přípravy se účastnilo několik set tisíc lidí, na Strahově v červnu 1990 vystoupilo kolem 25 tisíc cvičenců.

Zachránit spartakiádu v plném rozsahu se nepodařilo ani Občanskému fóru cvičitelů a tvůrců hromadných tělovýchovných vystoupení, které ji chtělo pojmout jako oslavu polistopadového vývoje.

Archiválie spartakiádních štábů dokládají celou paletu přístupů a strategií, od nadšeného přijímání přes pasivní resistenci až po přímý odpor.

V roce 1985 se zase silně nepodařilo naplnit plán počtu dobrovolníků na opravě strahovského stadionu, a i ti, co přišli, se dlouho nezdrželi a navíc rozkrádali zapůjčené nářadí. Denní hlášení si postěžovala, že dorostenci mají více zájmu o akce osvěžující než o politicko-výchovné; prodej a konzumaci alkoholu však byly ve dnech spartakiád do značné míry tolerovány, pokud bezprostředně nenarušovaly program.

Spartakiáda byla také opředena mýty o vlně nemanželských intimních styků, které vedou k pětiletému demografickému cyklu korespondujícímu se spartakiádami; specifickou, nepříliš tělovýchovnou pozornost věnovali diváci ženským skladbám, zejména skladbě dorostenek." atd.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Spartaki%C3%A1da

Proč? Záleží na úhlu pohledu.

dubraro

Předchůdcem spartakiád byly všesokolské slety. Komunisté pak tento koncept masové tělovýchovy převzali a, odhlédneme-li od ideologického obsahu, ještě vylepšili. Zorganizovat cvičení milionů lidí a pak statisíce z nich ubytovat, nakrmit, přepravit tak, aby mohli cvičit na největším stadionu na světě, byl úctyhodný výkon.
Po převratu se sokolové pokoušeli tradici obnovit, ale neměli zdaleka k dispozici takové zdroje, jako komunisté, kteří k tomu doslova zmobilizovali celou zemi.

Alesh

A ty bys jako dobrovolně šel trapit před celým národem v trenkách na Strahov? 🙂

nyjono

Mnoha lidem přišly tyto akce socialistické a propagandistické.
Já myslím, že kolektivní hýbání se na škodu není.
Stojí to ale hodně peněz a to už si dnes každý pořádně promyslí.

nyjono

Alesh, většina se účastnila dobrovolně.

Emefej

Dobrovolně? Ty jsi nebyl na vojně, že?

Alesh

jj, tak to je dost smutné, ale asi se hodně nudili a „někam“ se podívali

nyjono

Myslíš, že cvičili z nudy???

Alesh

Cvičili „povinně dobrovolně“ a když už tedy dobrovolně museli, tak se aspoň mnozí z nich „podívali do hlavního města“. No, neber to.

anonym

Spartakiády byly povinné, mám to od pamětníků.

elkon

Kdyby byly povinné, tak by se lidi na Strahov nevešli. Byly vybrány školy, které pak daly dohromady skupiny, které nacvičovaly jednotlivé skladby. Pak se vybralo, kdo postoupí na okresní, městské , krajské spartakiády a pak ti nejlepší jeli do Prahy na Strahov. Jak to bylo s vojáky nevím.

Dochy

elkon: „Kdyby byly povinné, tak by se lidi na Strahov nevešli. Byly vybrány školy, které pak daly dohromady skupiny, které nacvičovaly jednotlivé skladby.“ tak tos v té době asi nežil. Některé skupiny tam asi dobrovolně byli. Ale zrovna školy??? A že byli dopředu vybrány aby něco nacvičili? Kolik Ti je?

Spartakiádní ročníky místo tělocviku povinně nacvičovaly spartakiádu. Z nich byli vybrány nejlepší „kusy“, ty se šli předvést na nějakou okrskovou soutěž, tam se vybrali nejlepší týmy, které pak „vyhráli“ účast na Spartakiádě.

A ano, když už jsme to měli nacvičené tak jsme se snažili být nejlepší. Ale že by se nás na začátku někdo ptal jestli se nám chce????

anonym

Byl Strahov jediný? Teď je na tom ten stadion dost tristně, pokud vím, má dnes využití jen AC Sparty B

Alesh

Říkalo se tomu „povinně dobrovolně“, neboj, já to dobře pamatuju, tak mi tady nevyprávěj nějaké pohádky.

anonym

Přesně, Aleshi. Dobrovolné to nebylo, že by se ptali, jestli chceš jít.

anonym

Myslel jsem, že to bylo naopak.

annas

Ve škole jsme v TV nacvičovaly na spartakiádu. Vystupovaly jsme na vesnicích, okresních i krajské spartakiádě. Šlo jen o dívky, nevím, jak to bylo s hochy, protože hoši měli tělocvik samostatně.

Pro účast v Praze mohl se účastnit,, kdo chtěl, kdo nechtěl, nemusel.