Savier

Proč nebyli lidé ve středověku morbidně obézní?

Taky existovalo sádlo a mastné jídla. Tak proč nebyli morbidné obézní?

Nejlepší odpověď
marci1

Ve středověku musíme rozlišovat stravu chudých a bohatých. Chudý lid, jenž se měl mnohdy problém sám uživit a v dobách válek či neúrody trpěl hlady, problém obezity neznal. Ta se naopak v dost velké míře vyskytovala ve vyšších vrstvách společnosti. A není divu. Jídlo hrálo stěžejní roli v každodenním životě šlechty. Středověké hostiny bývaly časté, honosné a vždy řádně připraveny. Kromě ohromného množství jídla tekl alkohol proudem. Zejména víno a pivo. Toto v kombinaci s nedostatečným pohybem vedlo k tomu, že obezita se zde vyskytovala až velmi často, navzdory tomu, že obžerství patřilo k sedmi smrtelným hříchům. Mnohdy se jedlo až do stavu, kdy přesycené žaludky již nedokázaly stravu udržet. S vyprázdněnými útrobami se pak mohlo pokračovat v konzumaci dál. Naprostým protikladem k tomu byl jídelníček chudiny, sestávající se především ze špaldových kaší, hrachu, kapusty, řepy, chleba, jablek a vajec.
V období středověku se obezita jako problém poprvé objevuje koncem 11. století. Vilém Dobyvatel byl podle legendy tak těžký, že nemohl usednout na koně. Rozhodl se proto zcela přestat jíst jakékoli jídlo a přijímal jen tekutiny s obsahem alkoholu.
Vesnický lid se v průběhu středověku živil převážně obilnými kašemi a vypěstovanou zeleninou, a nadváhou tudíž netrpěl. Zato bohatí měšťané a šlechtici na svých tělech pociťovali důsledky nezřízených hostin, jejichž základem bývalo pečené maso zapíjené alkoholickými nápoji. Úlevu od střevních potíží mělo přinést pouštění žilou a přikládání pijavic, prováděly se klystýry a později přišla ke slovu i projímadla. Traduje se, že například císař Karel IV. na svou životosprávu bedlivě dbal a naslouchal radám lékařů, kteří mu doporučovali jíst jen dvakrát denně, a po větší hostině si naordinovat půst. Zato osobní lékař Ludvíka XIV. Charles Bouvart si o tak vzorném klientovi mohl nechat jen zdát. Francouzský král prý snědl na posezení mimo jiné celého bažanta, koroptev a k tomu dva velké kusy šunky. Projímadla byla běžnou součástí jeho pitného režimu a klystýry podstupoval se železnou pravidelností. 🙂

Další odpovědi
cappuccino

Nejedli tolik cukru, vic se hybali, nesedeli doma u TV nebo PC, jedli zdravejsi potraviny, pili vodu, necpali se hamburgrama atd. atd.
A navic jedli menekrat za den, k tomu zdrava jidla.

zjentek

Obezita je daní za pohodlíčko. Děkuji. 🙏 Haribol

Mazec

Střídmost , někdy i hlad. Víc manuální práce.

VaclavZeman

Nebyli jako já. Ostatní to shrnuli moc dobře, nebudu to opakovat. Děkuju.

paul1

Méně jedli a víc se hýbali. Neměli TV, neměli mobily, všude si tedy museli dojít s odkazem či pro informace pěšky. Také neměli auta, motorky atd. Asi byli tím pádem i méně pohodlní.